Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Recykling wody z myjni. Badacze Politechniki Krakowskiej oczyszczą wodę dzięki zielonej chemii

Recykling wody z myjni. Badacze Politechniki Krakowskiej oczyszczą wodę dzięki zielonej chemii

Naukowcy z krakowskiej Politechniki znaleźli sposób na ograniczenie marnowania wody i dzięki pierwiastkowi, występującym w dużej ilości na Ziemi, oczyszczają i recyklingują wodę. Jaki związek ratuje środowisko i oszczędza wodę?

Recykling wody

Jak skutecznie oczyścić brudną wodę z myjni samochodowej, aby nadawała się do ponownego użycia? To pytanie zadali sobie naukowcy pod kierunkiem dr. inż. Macieja Thomasa z Politechniki Krakowskiej i postanowili znaleźć na to skuteczną metodę.

Swój sposób na oczyszczenie brudnej wody z myjni samochodowych z nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczeń nazwali zielonym. Dlaczego? Ponieważ do procesu użyli związku  zwanego „zielonym utleniaczem”. Badacze z  Krakowa, Warszawy, Katowic i Indii  zaproponowali, by wodę zanieczyszczoną bakteriami gnilnymi zdezynfekować paramagnetyczną solą żelaza – żelazianem potasu. Swoje odkrycie określają jako niezwykle obiecujące w walce o czyste środowisko.

Chcesz wiedzieć, jak zmniejszyć zużycie wody pod prysznicem? Zobacz pomysł IKEA: 

Jakie funkcje ma żelazian potasu?

Żelazian potasu skutecznie  usuwa zawiesiny, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia występujące w wodach. W tym procesie redukuje się do nieszkodliwego dla środowiska wodorotlenku żelaza(III). Właśnie dzięki swoim pożytecznym właściwościom nazywa się go zielonym utleniaczem oraz umieszcza się go na liście green chemistry, czyli zielonej chemii.

Związek żelazianu ma w przyszłości odegrać kluczowe role i częściowo zastąpić tradycyjne utleniacze, takie jak: ozon, podchloryn, nadmanganian i inne. Zielony utleniacz różni się od pozostałych tym, że nie pozostawia w wodzie ubocznych produktów dezynfekcji i nie pogarsza stanu wody. 

Czysta woda i elektromobilność

Ponadto żelazian potasu może być wykorzystany w dziedzinie elektromobilności i elektroniki. Jest badany jako alternatywa dla litu – pod kątem stworzenia bardziej wydajnych baterii.

Naukowcy stwierdzili, że powstawanie odorów związane jest z obecnością w wodzie znacznej populacji bakterii gnilnych. Bakterie te pochodziły prawdopodobnie z zanieczyszczeń organicznych, którymi pokryte są opony mytych pojazdów. Nowe odkrycie pozwala ekologicznie oczyścić wodę:

– Dzięki temu, zużyta woda będzie mogła być powtórnie wykorzystana, np. do tzw. wstępnego mycia aut lub innych procesów albo bezpiecznie wprowadzona do urządzeń kanalizacyjnych, zgodnie z wymogami prawnymi  – wyjaśnia dr inż. Maciej Thomas.

Naukowiec z PK przypomina, że – pod względem masy – żelazo jest najczęściej występującym pierwiastkiem na Ziemi i czwartym najbardziej powszechnym w skorupie ziemskiej. Wykorzystywane było już od czasów prehistorycznych. Dr inż. Maciej Thomas z Katedry Technologii Środowiskowych WIŚiE PK jest specjalistą w dziedzinie uzdatniania wód i oczyszczania ścieków przemysłowych z kilkuletnim praktycznym doświadczeniem. 

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.