Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rekord gorąca wszech czasów w Wielkiej Brytanii – w dzień i w nocy

Rekord gorąca wszech czasów w Wielkiej Brytanii - w dzień i w nocy

Rekord gorąca wszech czasów w Wielkiej Brytanii – w dzień i w nocy

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zarejestrowano temperatury wyższe niż 40℃. 19 lipca po godzinie 15 w Coningsby w Lincolnshire odnotowano temperaturę 40,3C. 

Rekord gorąca wszech czasów w Wielkiej Brytanii

Najwyższa odnotowana w Wielkiej Brytanii temperatura do 19 lipca wynosiła 38,7℃. Zarejestrowano ją w Cambridge Botanic Gardens (Anglia) 25 lipca 2019 roku. 19 lipca także Szkocja odnotowała swój najgorętszy dzień w historii – słupki rtęci pokazały tam 34,8C℃.

Dziewięć z 10 najgorętszych dni, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w Wielkiej Brytanii, miało miejsce po 1990 roku. Wyjątkiem jest 9 sierpnia 1911 roku, kiedy temperatura w Raunds w hrabstwie Northamptonshire osiągnęła 36,7 ℃.

Z poniedziałku na wtorek 18 i 19 lipca Wielka Brytania doświadczyła także najcieplejszej nocy w historii.

Gorące noce na wyspach

Temperatury w nocy w kilku miejscach nie spadły poniżej 25°C, przekraczając poprzedni najwyższy rekord dobowy wynoszący 23,9°C, który odnotowano w Brighton 3 sierpnia 1990 roku.

W Emley Moor w West Yorkshire minimalna temperatura w nocy wynosiła 25,9°C, podczas gdy w Kenley w południowym Londynie było prawie tak samo gorąco – 25,8C. Aberporth w Ceredigion odnotował najniższą nocną temperaturę – 24,5°C.

Temperatury niosą za sobą także znacznie zwiększone ryzyko pożarów. W Wielkiej Brytanii w poniedziałek w Lickey Hills Country Park na obrzeżach Birmingham płomienie objęły powierzchnię ok. 50 tys. m2. Pożary odnotowano także w samym Londynie.

2022 rok zdążył już nas zaskoczyć. Ekstremalne powodzie, przerażające pożary, siejące spustoszenie huragany i rekordowo wczesne fale upałów to dopiero początek. Klimatolodzy ostrzegają, że ilość takich zjawisk pogodowych będzie rosła wraz z wyższymi temperaturami powierzchni ziemi i zmieniającym się klimatem.

13 lipca portugalskie stacje telewizyjne podały, że w środkowej części kraju padł rekord gorąca w Europie. 

źródło: bbc.com, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.