Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rekordowe ceny zielonej energii w Meksyku

Rekordowe ceny zielonej energii w Meksyku

Na latynoamerykańskim rynku energii odnawialnej padają kolejne rekordy niskich cen energii elektrycznej. Cena energii solarnej w Meksyku spadła poniżej średniego kosztu energii pochodzącej z gazu i węgla. Do 2022 roku energetyka słoneczna będzie stanowiła 11 procent miksu energetycznego tego kraju.

Ceny zakupu energii elektrycznej w meksykańskim systemie aukcyjnym spadły znacząco, bo aż o 76 procent – z 89 dolarów do 20,84 dolara za 1 MWh. Średnia cena ostatniej aukcji OZE w Meksyku oscylowała poniżej poziomu cen za energię gazową i węglową, które utrzymują się w granicach 40–80 dolarów. Ten trend nie dotyczy jednak wszystkich rynków Ameryki Łacińskiej.

Według analityka GTM Research ds. energii słonecznej, Manany Parikha, w Ameryce Łacińskiej obserwuje się jedną z największych różnic w kosztach systemowych na rynkach w dowolnym regionie na świecie. Koszty te mogą się wahać do 0,35 dolara za 1 wat. Zdaniem analityków GTM Research koszty produkcji energii słonecznej będą stale się obniżać, a sama trajektoria spadku będzie zależała od popytu na energię OZE na największych rynkach energetycznych, takich jak Chiny czy USA.

W pierwszej połowie 2018 roku Meksyk oraz Brazylia odczują minimalny wzrost kosztów systemowych wraz z gwałtownym wzrostem podaży modułów solarnych. W drugiej połowie 2018 roku ta tendencja ma się odwrócić – nadmierna podaż elementów solarnych doprowadzi do dalszego spadku ceny energii słonecznej. Przewiduje się że, Meksyk „zaoszczędzi do 50 procent na kosztach miękkich w porównaniu do innych rynków”.

Oczekuje się, że do 2022 roku koszty instalacji fotowoltaicznej infrastruktury spadną do 1,27 dolara za 1 wat i staną się konkurencyjne dla rynku USA, gdzie te koszty oscylują na poziomie 2,95 dolara).

Rozwój OZE na terytorium Ameryki Łacińskiej jest w ostatnim czasie intensywny. W ostatnim kwartale 2017 roku teren ten dodał około 3,4 GW mocy do krajowych sieci energetycznych w ramach aukcji w Argentynie, Brazylii, Chile i Meksyku. Do 2022 roku sam Meksyk zainstaluje około 16 GW mocy solarnej.

Źródła: GreenTechMedia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.