Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rekordowo wysoki odsetek źródeł odnawialnych w niemieckim miksie energetycznym

Rekordowo wysoki odsetek źródeł odnawialnych w niemieckim miksie energetycznym

W Niemczech zanotowano kolejny rekord udziału OZE w miksie energetycznym, co przełożyło się na ujemne ceny energii elektrycznej. Jak informuje Agora Energiewende, zajmująca się analizami sektora energetycznego, jest to dowód na to, że w niemieckim systemie energetycznym miejsce jest tylko na elastyczne źródła energii, a brak na np. elektrownie węglowe.

Rekord padł 30 kwietnia bieżącego roku, kiedy to średnia moc OZE wyniosła 35,7 GW – 64% całkowitego zapotrzebowania tego dnia. Między godziną 13 a 15 udział był największy i wynosił 85% całego zapotrzebowania. W tym czasie elektrownie węglowe o łącznej mocy do 50 GW pracowały z mocą zaledwie 8 GW, a elektrownie jądrowe z mocą 5 GW.

Tak poważne sukcesy dotychczasowo odnotowywane są jedynie w weekendy, aczkolwiek warto zauważyć, że nawet w czasie zwiększonego popytu na energię, poza weekendem, udział OZE w miksie to około 1/3.

Jak zauważa Agora, duży odsetek OZE w miksie przełożył się – po raz kolejny – na ujemne ceny energii elektrycznej. Wskazuje to na fakt, że w systemie nadal jest zbyt wiele źródeł energii, które nie są dostatecznie elastyczne. Jak komentuje Patrick Graichen z Agory – Będziemy obserwować takie sytuacje coraz częściej, a w perspektywie 2030 roku staną się normą.

Nieelastyczne elektrownie nie mają czego szukać w systemie elektroenergetycznym i jedynie będą psuć ceny energii – powiedział Graichen. – Do 2022 r. wyjście z energetyki jądrowej zostanie zakończone, więc w perspektywie 2030 r. nie będą już problemem. W dodatku, nieelastyczne, stare elektrownie węglowe muszą zostać sprawdzone. Wobec ochrony klimatu i przyszłych limitów na emisje to kolejny powód, aby wyłączyć je w najbliższej przyszłości – dodał dyrektor Agora Energiewende

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.