Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rekordowy maj – fotowoltaika w Polsce wyprodukowała najwięcej energii w historii!

Rekordowy maj – fotowoltaika w Polsce wyprodukowała najwięcej energii w historii!

Maj był niezwykle udanym miesiącem dla OZE w naszym kraju. Fotowoltaika w Polsce w ubiegłym miesiącu wytworzyła najwięcej energii w historii. Co więcej kolejny rekord może paść … lada moment.

Fotowoltaika w Polsce pobiła rekord

W maju instalacje PV wyprodukowały najwięcej energii elektrycznej w historii naszego kraju. Dokładne dane na ten temat publikuje serwis energy.instrat.pl. Co z nich wynika?

Fotowoltaika w Polsce wytworzyła w maju 2023 roku 1881,5 GWh energii elektrycznej. To absolutny rekord, a sama liczba robi ogromne wrażenie, szczególnie gdy się ją porówna z danymi za maj poprzednich lat. W tym okresie 2022 roku instalacje PV w naszym kraju wyprodukowały 1212,9 GWh energii elektrycznej, w 2021 roku – 605,3 GWh, a 2020 roku – jedynie 223,8 GWh.

W maju 2023 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 12 918,6 GWh. Najwięcej wyprodukowały jej elektrownie na węgiel kamienny (4820,4 GWh), a na drugim miejscu były elektrownie na węgiel brunatny (2401,1 GWh). Na trzecim miejscu uplasowała się fotowoltaika. 

Rekordowy maj – fotowoltaika w Polsce wyprodukowała najwięcej energii w historii! Źródło: energy.instrat.pl

Kolejny rekord w czerwcu?

Imponujące powyższe statystyki mogą zostać, jednak szybko pobite. Fotowoltaika w Polsce poprzedni rekord osiągnęła w czerwcu 2022 roku. W tym czasie dostarczyła do sieci 1332,1 GWh. Te dane pozwalają szacować, że czerwiec może przebić maj w 2023 roku.

Fotowoltaika UE wyprzedziła węgiel 

Zarówno Polska jak i Unia Europejska wyraźnie przyspieszyły z rozwojem czystej energii, o czym świadczą historyczne wyniki z ubiegłego miesiąca. Jak podaje Bloomberg, biorąc pod uwagę wszystkie kraje UE, w maju br. po raz pierwszy fotowoltaika wyprodukowała więcej energii niż elektrownie węglowe. A to jeszcze nie koniec słonecznych dni w tym roku… 

Z danych Ember wynika, że elektrownie słoneczne w maju wygenerowały 27,2 TWh, podczas gdy bloki węglowe osiągnęły wynik 19,8 TWh. A to efekt większego nacisku na transformację energetyczną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Dla porównania, w tym samym okresie w 2022 roku produkcja energii z fotowoltaiki była o 10% mniejsza. 

Nic dziwnego, skoro w ciągu ostatnich 18 miesięcy kraje europejskie wprowadziły więcej zmian, które mają ułatwić rozwój OZE niż w ciągu całej poprzedniej dekady. A to zdecydowanie nie koniec. Międzynarodowa Agencja Energetyczna zakłada, że wzrost rozwoju odnawialnych źródeł energii w krajach UE w 2023 roku będzie większy o 40% niż zakładano w analizach sprzed wybuchu wojny. 

Źródło: energy-charts.info, energy.instrat.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.