Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Renault pracuje nad Advanced Battery Storage

Renault pracuje nad Advanced Battery Storage

Renault chce zbudować największy stacjonarny system magazynowania energii – Advanced Battery Storage, który będzie składał się z akumulatorów EV eksploatowanych w Europie do 2020 roku. W ten sposób francuski producent wykorzysta potencjał własności baterii ze sprzedawanych przez siebie pojazdów elektrycznych.

Już kilku producentów samochodów elektrycznych stara się powtórnie wykorzystać swoje akumulatory EV. Renault pod tym względem ma spory potencjał, ponieważ zachował własność baterii elektrycznego Zoe sprzedanego na niektórych europejskich rynkach. Ponadto oferuje również możliwość ich ulepszenia, więc słabsze wersje ponownie wracają do producenta.

Ze względu na ten potencjał Renault planuje rozmieścić co najmniej 60 MWh pojemności magazynowania energii w kilku miejscach w Europie. Według zapowiedzi pierwsze magazyny zostaną opracowane już na początku 2019 roku w trzech lokalizacjach we Francji i Niemczech – w zakładach Renault w Douai i Cléon oraz w byłej elektrowni węglowej w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Z czasem producent zamierza stopniowo poszerzać magazyny, aby wykorzystać 2000 akumulatorów EV. Szacuje się, że przy mocy końcowej 60 MWh uda się zapewnić rezerwę energii elektrycznej dla 5000 gospodarstw domowych.

Renault zapowiada, że rozszerzanie pojemności magazynowania energii ma na celu zlikwidowanie luki pomiędzy jej produkcją, a zużyciem. Nicolas Schottey, dyrektor programu Groupe Renault New Business Energy, opowiedział o projekcie: „Nasze stacjonarne rozwiązanie do przechowywania ma na celu zrekompensowanie tych różnic, czyli zapewnić rezerwy w momencie braku równowagi w sieci i zmniejszyć jej skutki”. Wyjaśnił również, że zestawy akumulatorów EV zostaną zainstalowane w kontenerach.

Advanced Battery Storage zostanie wdrożone już w przyszłym roku, a pierwsza faza projektu potrwa do 2020 roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.