Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rosatom rozszerza strukturę i tworzy nowe spółki wiatrowe

Rosatom rozszerza strukturę i tworzy nowe spółki wiatrowe

Rosyjski gigant jądrowy Rosatom utworzył nową spółkę-córkę, która będzie narzędziem konsolidacji działań rosyjskich specjalistów w sektorze energii wiatrowej. Spółka NovaWind będzie miała za zadanie rozdzielić działalność jądrową Rosatomu od jego funkcjonowania w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Strona internetowa rosyjskiego przedsiębiorstwa informuje, że nowa struktura skonsoliduje zasoby energetyki wiatrowej Rosatomu. Nowy podmiot będzie uruchomiony przy wsparciu kapitałowym o wartości 15,98 mld euro, czyli około 69 miliardów złotych.

Nie jest to bynajmniej pierwszy podmiot Rosatomu, działający w sektorze OZE – spółka-córka OTEK także funkcjonuje w tej branży. W czerwcu br. przedstawiciele rosyjskiej firmy sygnowali umowę licencyjną z holenderskim gigantem Lagerwey na dostawy technologii wiatrowych. Jak zapowiedzieli przedstawiciele OTEK, spółka udzieli stosownego uprawnienia do korzystania z usług Lagerway także firmie NovaWind. Rosatom wyraźnie podkreślił, że NovaWind stworzy spółkę joint venture wspólnie z Holendrami.

Skoncentrujemy wszystkie nasze wysiłki na nowych projektach energetycznych, tworząc nową jednostkę poświęconą energii wiatrowej, która w sposób sukcesywny będzie zarządzać mocą o wartości 970 MW, zainstalowaną przez Vetro SGC – powiedział dyrektor generalny NovaWind, Alexandre Korchagin. OTEK jest bowiem właścicielem spółki Vetro SGC, która wygrała aukcje w czerwcu br. (360 MW).

W wypowiedzi dla Sky News dyrektor generalny Rosatomu, Kirill Komarov, podkreślił, że energetyki jądrowa jest w dalszym ciągu o wiele tańsza od energetyki wiatrowej: Jeśli połączysz wszystkie „odnawialne” elementy, z który musisz stworzyć połączenie z siecią elektroenergetyczną, trzeba zapłacić dodatkowe koszty… W ten sposób widzimy, że energetyką jądrowa jest stale tańsza – dwa razy tańsza od energetyki wiatrowej oraz trzy razy tańsza od energetyki słonecznej – dodał Komarov.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.