Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rosatom wskazał elementy przyspieszające realizację projektów OZE

farmy wiatrowe

Rosatom wskazał elementy przyspieszające realizację projektów OZE

Kluczowym czynnikiem, który może zapewnić rosyjskiemu gigantowi Rosatomowi pomyślną realizację projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii, jest „połączenie unikalnych kompetencji w budowie obiektów energetycznych i obecności wielowymiarowego przemysłu funkcjonującego w energetyce jądrowej”. O uwarunkowaniach rozwoju projektów Rosatomu poinformował pierwszy zastępca dyrektora generalnego firmy ds. rozwoju i międzynarodowego biznesu Kiril Komarow.

Jak wskazuje agencja Ria Novosti, projekty Rosatomu związane z energetyką wiatrową to jedne z najbardziej obiecujących „nieatomowych” projektów rosyjskiej grupy. W 2016 roku zależna spółka WietroOGK wygrała przetarg na budowę trzech farm wiatrowych na terytorium Adygei i Kraju Krasnodarskiego o łącznej mocy 610 MW (więcej w Rosatom rozszerza strukturę i tworzy nowe spółki wiatrowe). Z kolei w czerwcu br. ten sam podmiot nabył prawo do budowy kolejnych elektrowni wiatrowych w Adygi, Kraju Krasnodarskim i w rejonie Kurganu.

Planowane projekty budowy farm wiatrowych będą stanowiły 43 procent rosyjskiego rynku energii wiatrowej (projekty mają być realizowane w latach 2019–2022) W celu realizacji zamierzeń Rosatomu w najbliższym czasie zostanie wdrożony program lokalizacji produkcji wiatraków megawatowych w zakładach spółki.

W czasie październikowych rozmów w ramach okrągłego stołu, w sprawie alternatywnych źródeł energii podczas Forum Open Innovation przedstawiciel Rosatomu Komarow stwierdził, że jego firma nie realizuje swoich projektów od zera – spółka ma duże doświadczenie w energetyce oraz w budowie infrastruktury energetycznej. Komarow za ważny atut Rosatomu wskazał własne zakłady produkcyjne. Podmiot zależny Atomenergomasz (ros. Атомэнергомаш) jest najlepszą firmą specjalizującą się w przemyśle energetycznym – jak wskazał Komarow – więc Rosatomowi produkowanie elementów do energetyki wiatrowej „przyjdzie z łatwością”.

Spółka w swojej zielonej działalności chce korzystać z dorobku energetyki jądrowej. Komarow wskazał, że rosyjski przemysł jądrowy jest zdolny  do produkcji włókna węglowego i produktów z jego wykorzystaniem. Włókno węglowe ma szerokie zastosowanie w energetyce, w tym w produkcji łopat wiatrakowych. Rosatom planuje rozwinąć tę działalność i eksportować włókno węglowe także za granicę. Więcej informacji: Rosyjski gigant Rosatom chce eksportować własne turbiny wiatrowe.

Według najnowszych badań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) do 2030 roku Federacja Rosyjska może zwiększyć udział zielonej energii w miksie energetycznym z 3 do 11 procent. Wzrost użycia odnawialnych źródeł energii przełoży się na czterokrotny wzrost udziału czystej energii w latach 2014–2030. Rosja ma znaczący potencjał rozwoju OZE, zwłaszcza w sferach energii wodnej i bioenergii, które stanowią podstawę sfery OZE w Rosji. Do końca 2015 roku całkowita moc zainstalowanej energii odnawialnej wyniosła 53,5 GW.

Źródła: Ria Novosti

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.