Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rosja wysadziła zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Powódź zagraża setkom tysięcy osób 

Rosja wysadziła zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Powódź zagraża setkom tysięcy osób 

Wtorek 6. czerwca rozpoczął się od wstrząsającej informacji. Nad ranem Rosjanie wysadzili zaporę Kachowskiej Elektrowni Wodnej na rzece Dniepr. W efekcie 80 miejscowości znalazło się w strefie zagrożenia powodzią. Pod znakiem zapytania stoi również Zaporoska Elektrownia Atomowa.

Rosja wysadziła zaporę elektrowni wodnej na Dnieprze

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe podało, że rosyjskie wojsko wysadziło główną zaporę elektrowni wodnej w okupowanej Nowej Kachowce, która działała bez przerwy od 1956 roku. Jedna z sześciu tam położonych na Dnieprze miała około 30 m wysokości, 3 km długości i tworzyła zbiornik o powierzchni 2155 km2. Jego maksymalna pojemność wynosi 18 km3. 

Elektrownia miała moc 334 MW i dostarczała energię elektryczną dla 3 mln osób, a jej wody zasilały duże obszary południowej Ukrainy, a także pomagały w chłodzeniu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Główna zapora była elementem ciągu kolejowego i drogowego. Zdaniem ekspertów z ukraińskiej spółki zajmującej się energetyką wodną obiekt nie nadaje się do odbudowy. 

W wyniku wybuchu powstała ogromna fala powodziowa, która uderzyła w okoliczne miejscowości i zmusiła tysiące ludzi do natychmiastowej ewakuacji. W tym momencie fala przemieszcza się z prędkością około 24-25 km/h, a w szczytowym momencie jej wysokość może osiągnąć nawet 4,8 m. 

Proszę was, abyście zrobili wszystko, co w waszej mocy, aby uratować swoje życie. Natychmiast opuśćcie niebezpieczne obszary tak brzmiał komunikat skierowany do ludzi przez Ołeksandra Prokudina, szefa Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej

80 miejscowości zagrożonych powodzią 

Tama znalazła się w rękach okupantów w październiku zeszłego roku. Już wtedy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegał, że jej wysadzenie oznacza zagrożenie powodziowe dla blisko 80 miejscowości, w tym Chersonia, który liczy około 300 tys. mieszkańców. W strefie krytycznej znajduje się blisko 16 tys. osób. 

Na poniższej symulacji, który opublikowały Ukraine Front Lines dokładnie widać zasięg fali powodziowej: 

Oprócz ogromnych zniszczeń dokonanych przez wodę, wysadzenie tamy tworzy również zagrożenie związane z brakiem wody pitnej na południu Chersonia i na Krymie. Co więcej, władze Chersonia zostały zmuszone do wyłączenia dostaw prądu. 

Rząd Ukrainy nie ma wątpliwości, że atak Moskwy na Kachowską Elektrownię Wodną Wodnej to atak terrorystyczny, a nawet ekobójstwo. W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało do pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby podjąć temat szkód wyrządzonych przez wysadzenia tamy.

Rosja zniszczyła zaporę w (Nowej) Kachowce, powodując prawdopodobnie największą katastrofę technologiczną w Europie od dziesięcioleci i narażając tysiące cywilów na niebezpieczeństwo. To odrażająca zbrodnia wojenna. Jedynym sposobem na powstrzymanie Rosji, największego terrorysty XXI wieku, jest wyrzucenie jej z Ukrainynapisał na Twitterze minister spraw zagranicznych ukrainy Dmytro Kułeba. 

Zaporoska Elektrownia Jądrowa pod kontrolą 

Elektrownia wodna w Nowej Kachowce jest również strategicznym obiektem dla utrzymania pracy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, ponieważ pomaga m.in. w chłodzeniu reaktorów. 

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wydała komunikat, w którym potwierdziła, że jak na razie Zaporoska Elektrownia Jądrowa nie jest zagrożona, a sytuacja znajduje się pod ścisłą kontrolą. Wody powinno wystarczyć na kilka dni.

Według ostatnich doniesień o godzinie 8:00 czasu lokalnego poziom wody w zbiorniku wynosił 16,4 metra, ale z każdą kolejną godziną zmniejsza się o około 5 cm. Punktem krytycznym jest moment, w którym spadnie poniżej 12,7 m. 

Źródła: ukrainefrontlines.com, theguardian.com, cnn.com

Fot. główna: Wikimedia Commons 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.