Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

RPA zwiększa udział odnawialnych źródeł energii

fotowoltaika w USA

RPA zwiększa udział odnawialnych źródeł energii

Rząd Republiki Południowej Afryki zapowiedział plan dywersyfikacji źródeł energii do 2030 roku. 18 marca br. rozpoczęła się kolejna runda przetargu na energię ze Słońca i wiatru. Obecnie za ok. 80% produkcji energii w kraju odpowiada węgiel.

12 GW do 2030 roku

Zapowiedziany w 2019 roku Zintegrowany Plan Zasobów dąży do zmniejszenia śladu węglowego sektora energetycznego. Jednocześnie zamierza zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na prąd. Celem rządu jest uzyskanie 6 GW mocy z farm fotowoltaicznych do 2030 roku. Kolejne 6 GW ma pochodzić z mikroinstalacji prosumenckich. 

Przetarg na kolejne 1 GW fotowoltaiki

W 2020 roku w miksie energetycznym nadal dominował węgiel (83,5%). Wzrosła jednak produkcja energii z OZE (16,1%), która jeszcze w 2018 roku stanowiła mniej niż 1%. Zdaniem ekspertów z Rady Badań Naukowych i Przemysłowych (CSIR) jest to zasługą zachęt rządowych. Głównymi użytkownikami energii odnawialnej są bogatsi mieszkańcy RPA. Pozostałe moce stanowiła energetyka jądrowa. 

W ramach ogłoszonego w czwartek (18 marca) przetargu, rząd stara się pozyskać kolejne 1 GW energii słonecznej i 1,6 GW energii wiatrowej. 

Jedna czwarta społeczeństwa popiera OZE

Obecnie głównym problemem i przeszkodą w zróżnicowaniu źródeł energii są koszty. W 2020 roku Ministerstwo Energii RPA przeprowadziło sondaż. 75% biorących w nim udział mieszkańców stwierdziło, że priorytetem polityki energetycznej rządu powinno być utrzymanie niskich cen energii. 

Badacze zapytali również o najlepsze, zdaniem mieszkańców, źródło energii. 30% respondentów uznało, że nie ma znaczenia, skąd pochodzi energia, o ile jest tania. 25% osób poparło OZE, natomiast 14% opowiedziało się za węglem. 

Źródło: iea.org, pv-magazine.com, enerdata.net

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.