Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rusnano: Uljanowsk jest stolicą rosyjskiej energetyki wiatrowej

Rusnano: Uljanowsk jest stolicą rosyjskiej energetyki wiatrowej

Szef rosyjskiej spółki Rusnano, Anatolij Czubajs, stwierdził, iż Uljanowsk jest miastem stającym się krajowym liderem w sektorze technologii odnawialnych. Wypowiedź przedstawiciela Rusnano miała związek z otwarciem fabryki do produkcji łopat używanych w turbinach wiatrowych, o czym poinformował portal Ulgrad.ru.

Na początki września br. władze miasta Uljanowsk sygnowały porozumienie z duńską firmą Vestas Wind System A/S, dzięki któremu zostanie wszczęta produkcja łopat do turbin. Nowa fabryka zostanie oddana do użytku w połowie 2019 roku. Według wstępnych założeń, w skali roku będzie ona w stanie wypuścić około 300 łopat tego typu. Koszt całkowitej produkcji – jak podaje cytowany wyżej portal – będzie wynosił około 1 miliarda rubli.

Obwód uljanowski będzie pierwszym regionem w Rosji, na terytorium którego będzie miała miejsce produkcja elementów stosowanych w energetyce wiatrowej; na tym obszarze powstała także pierwsza farma wiatrowa we współpracy z fińską spółką Fortum. Obecnie instalowana jest już 14 turbina wiatrowa.

Farma będzie dostarczała około 35 MW energii do regionalnego elektrosystemu. Należy dodać, że na skutek federalnych przetargów w ciągu najbliższych czterech lat powstanie sześć dodatkowych farm wiatrowych. Całkowita zdolność produkcyjna obwodu uljanowskiego będzie zatem wynosić 600-800 MW w skali roku.

Spółka Rusnano uczestniczy także w projektach budowy farm wiatrowych. Anatolij Czubajs zawsze podkreśla w swoich wypowiedziach aktywność tego regionu w kwestii OZE: Uważam, że energia odnawialna w Rosji jest jak krzykliwa reklama. Energia wiatrowa to najważniejszy jej składnik, który pojawił się w ostatnich latach. Uljanowsk zidentyfikował się w tej przestrzeni jako lider. Po pierwsze, podjęto najważniejszą decyzję o utworzeniu funduszu Rusnano wraz z Fortum o wartości 30 miliardów rubli, dodając kapitał o wartości 70 miliardów rubli. Oznacza to, że 100 miliardów rubli zostanie zainwestowanych w rosyjską energetykę wiatrową.  Pod drugie, powstanie farma wiatrowa o mocy 25 MW. Po trzecie – nanocentrum, które będzie produkować najbardziej istotne elementy do urządzeń stosowanych w energetyce wiatrowej – wyjaśnił Czubajs.

W maju br. portal ŚwiatOZE informował, że wspomniany wyżej rosyjski fundusz będzie przeznaczony na inwestycje w energetykę wiatrową, produkcję turbin wiatrowych w Rosji oraz projekty wysokiego ryzyka dotyczące OZE. Według przedstawicieli Rusnano, obie spółki rozważają możliwość budowy w ciągu najbliższych pięciu lat farm wiatrowych o łącznej mocy kilkuset MW.

Fiński partner Rosji zgodził się na wyłożenie około 15 miliardów rubli (264 milionów dolarów) na inwestycje fińsko-rosyjskiej spółki joint-venture z zastrzeżeniem pozytywnych decyzji inwestycyjnych. Odrębne decyzje zostaną wykonane na podstawie indywidualnych przypadków dla każdej możliwej inwestycji.

Dalszy postęp inwestycyjny będzie zależał również od wyników aukcji. Długofalowym celem spółki Fortum jest bowiem wytworzenie około 50 MW mocy wytwórczych w Rosji zgodnie z portfelem inwestycyjnym i strategią joint-venture. W bieżącym roku Finowie chcą osiągnąć w ramach inwestycji 35 MW mocy wytwórczych w farmach wiatrowych w Rosji, otrzymując płatność w ramach umowy PPA na zakup zielonej energii przez najbliższe 15 lat.

W tekście Rosjanie chcą zainwestować miliardy w energetykę wiatrową portal ŚwiatOZE informował, że spółka Rusnano planuje ogłosić przetarg skierowany do banków, aby dzięki niemu pozyskać fundusze na sfinansowanie nowych inwestycji w branży energetyki wiatrowej. O planach Rusnano poinformował prezes zarządu spółki, Anatolij Czubajs, podczas odbywającego się w pierwszych dniach października br. Moscow Energy Week. Rosyjska spółka chce na powyższy cel wziąć kredyt na ponad 70 miliardów rubli.

Źródła: RAWI, Ulgrad, Rusnano

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.