Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rusza program Wiatr – kopalnia możliwości. To szansa dla górników na nową pracę

Rusza program Wiatr – kopalnia możliwości. To szansa dla górników na nową pracę

Polscy górnicy mają szansę na zmianę zawodu. W realizacji tego celu pomoże program „Wiatr – kopalnia możliwości”. W trakcie jego trwania górnicy będą mogli nauczyć się pracy przy turbinach wiatrowych.

Program „Wiatr – kopalnia możliwości”, czyli szansa dla górników

Za program „Wiatr – kopalnia możliwości” odpowiadają Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. wraz z EDF Renewables Polska i firmą szkoleniową Vulcan. Dzięki niemu górnicy, którzy odchodzą z kopalń, przygotują się do pracy techników i serwisantów turbin wiatrowych.

– Chcemy być aktywnym uczestnikiem sprawiedliwej transformacji i dbać o rozwój kompetencji pracowników odchodzących z polskich kopalń. EDF we Francji także przechodziło etap zmiany profilu wytwarzania energii, transformacji. Bazując na tych doświadczeniach doskonale wiemy, jak ważnym elementem jest znalezienie miejsca w sektorze OZE dla pracowników wydobycia czy energetyki opartej na węglumówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes EDF Renewables w Polsce.

Szkolenia, które będą prowadzone w ramach programu „Wiatr – kopalnia możliwości” mają wpisywać się w transformację sektora energetycznego w Polsce. Jak czytamy na stronie Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. górnicy uzyskają kompetencje, których przez najbliższych kilkadziesiąt lat będzie oczekiwał rynek pracy.

– Transformacja energetyczna jest faktem. Uważamy, że należy przeprowadzić ją w sposób uwzględniający zasady solidarności społecznej oraz sprawiedliwości. Naszym – jako polskiego rządu – zadaniem jest zapewnienie pracownikom odchodzącym z sektora węgla kamiennego atrakcyjnych miejsc pracy oraz dostarczenie im możliwości rozwoju kompetencji, by mogli podjąć zatrudnienie w obszarze nowej energetyki mówi Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Pierwszą turę szkolenia przewidziano na jesień 2023 roku. Górnicy chęć uczestnictwa mogą zgłaszać bezpośrednio w Dziale Kadr i Polityki Personalnej SRK (tel. 32 432 10 38 lub 32 432 10 32) oraz poprzez formularz na stronie internetowej wiatr-kopalniamozliwosci.pl. 

Organizatorzy szkolenia uruchomili także infolinię dla zainteresowanych szkoleniami pod numerem telefonu: 693 673 050, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Jak radzą sobie górnicy na farmach wiatrowych? Dowiedz się więcej:

Co górnicy myślą o dekarbonizacji?

W 2020 roku sektor górniczy zatrudnił około 80 tys. pracowników. W trakcie COP26 w 2021 roku Polska zobowiązała się do rezygnacji z węgla najpóźniej do 2049 roku, jednak biorąc pod uwagę silny nacisk ze strony Unii Europejskiej na rozwój OZE i wycofywanie paliw kopalnych, wielu z nich prawdopodobnie straci pracę w ciągu najbliższych lat. Zmiany w górnictwie widać już teraz. Niegdyś było to zatrudnienie gwarantujące stabilne wynagrodzenie. Aktualnie większość zauważa coraz więcej problemów, m.in. obniżenie pensji, pogarszające się warunki pracy, a także bardziej negatywny stosunek społeczeństwa do tego zawodu. 

W 2022 roku Instytut Spraw Publicznych zapytał górników z Wielkopolski, Górnego Śląska i Bełchatowa o najbardziej palące tematy w sektorze energetycznym – dekarbonizację, zmiany klimatu i sprawiedliwą transformację. Okazuje się, że wbrew powszechnemu przekonaniu, jest to grupa niezwykle świadoma wyzwań, jakie stawia przed polską energetyką kryzys klimatyczny i dramatyczna potrzeba redukcji gazów cieplarnianych.

Niestety, większość spośród 300 respondentów uważa, że ich głos nie jest brany pod uwagę w planowaniu działań transformacji sektora energetycznego. ⅔ przyznaje, że brakuje im dostępu do informacji na temat możliwości przekwalifikowania się i zdobycia nowych kompetencji. Aż 90% górników nie miało żadnego udziału w planach przekształcania albo zamykania kopalni, w których pracowali.

66% górników, którzy wzięli udział w badaniu uważa, że Polska jest nadmiernie uzależniona od węgla. Co więcej, jest to ich zdaniem druga z najczęściej powtarzających się opinii na temat polityki klimatycznej realizowanej przez rząd. Ponad ⅔ dodaje do tego, że to właśnie odwlekanie decyzji o odejściu od węgla jest istotną przyczyną pogorszenia się sytuacji górników. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.