Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rynek nieruchomości na drodze transformacji [WYWIAD]

Rynek nieruchomości na drodze transformacji [WYWIAD]

Osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga zaangażowania wielu branż, również sektora nieruchomości. To właśnie budynki pochłaniają najwięcej energii w UE i należą również do największych emitentów dwutlenku. Co w najbliższym czasie czeka branżę? Zapytaliśmy Alicję Gackowską, prezeskę zarządu Eco5tech SA.

W Polsce i Unii Europejskiej trwa rewolucja związana z „zielonym ładem”. Jakie, w związku z tym, najważniejsze cele stoją przed branżą nieruchomości?

Głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu jest osiągnięcie neutralności klimatycznej poprzez doprowadzenie do 2050 roku do zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych. Państwa Unii Europejskiej mają przejść transformację ekologiczną. Branża nieruchomości w tym znaczeniu jest bardzo ważnym obszarem do osiągnięcia tego celu. Średnia światowa energochłonność budynków na metr kwadratowy ma zmniejszyć się o co najmniej 30% do 2030 roku. Uwzględniając unijny cel dekarbonizacji oraz to, że wiele budynków nie jest energooszczędnych, w ciągu najbliższych dziesięciu lat zdaniem Komisji konieczne będzie podwojenie wskaźnika renowacji, aby zapewnić wyższą efektywność energetyczną. Do 2030 roku renowacji powinno zostać poddanych aż 35 mln budynków.

Sektor nieruchomości poza celami związanych z efektywnością energetyczną, będzie miał obowiązek spełniać ambitne standardy dotyczące zużycia wody, gospodarki o obiegu zamknięty, jak również cele w zakresie zanieczyszczeń. Rynek nieruchomości czeka niełatwa droga do transformacji.

Ekologiczne podejście w budownictwie zmniejsza negatywne oddziaływania na środowisko oraz wpływa na oszczędne gospodarowanie surowcami – mówi Alicja Gackowska, prezeska zarządu Eco5Tech.

Dlaczego ważne jest, aby nasze nieruchomości/domy były ekologiczne?

Branża nieruchomości odgrywa kluczową rolę w wysiłkach na rzecz osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych, o czym wspominałam już wcześniej. W naszym codziennym życiu budynki zajmują ważne miejsce, ponieważ spędzamy w nich bardzo dużo czasu w ciągu dnia. Nie tylko w domu ale w pracy czy czasie wolnym. To właśnie budynki pochłaniają najwięcej energii w UE i należą również do największych emitentów dwutlenku węgla – odpowiadają za około 40% zużycia energii w UE i 36% emisji CO2.  

Jak widać z udostępnianych danych budownictwo pochłania ogromne ilości zasobów energetycznych. Każdy z etapów realizacji inwestycji budowlanej, a później eksploatacji obiektu wymagają wykorzystania dużego wolumenu energii elektrycznej. Dlatego zmiany właśnie w tym sektorze są tak ważne dla ekologii i środowiska.

Niewątpliwie, ekologiczne podejście w budownictwie zmniejsza negatywne oddziaływania na środowisko oraz wpływa na oszczędne gospodarowanie surowcami, przyczyniając się tym samym do osiągnięcia celów zrównoważonego budownictwa.

Czy opłaca się przystosowywać starsze nieruchomości do dzisiejszych standardów np. energochłonności?

Starsze budynki znacząco odbiegają standardem od tych bardziej nowoczesnych i energooszczędnych. Z szacunków UE wynika, że na obecną chwilę około 75%. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie. Starsze budynki ustępują miejsca nowym. Jednak przekształcenie istniejących budynków czy zmiana ich funkcji to alternatywa dla wyburzania. Z pewnością takie działanie jest bardziej ekologiczne, ponieważ ślad węglowy przy wyburzeniach i budowaniu nowych obiektów jest znacznie wyższy, niż przy działaniach podjętych w kierunku ich zmodernizowania.

Inicjatywą UE w tym kierunku jest  Europejska Fala Renowacji. Jej głównym celem jest stworzenie warunków pozwalających w sposób długofalowy zmodernizować budynki zgodnie z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznej. Renowacja może przynieść korzyści nie tylko, środowiskowe, ale również społeczne i gospodarcze. Począwszy od obniżenie rachunków za energię i ograniczenie emisji to również szansa na stworzenie wielu nowych miejsc pracy. Przeprowadzenie renowacji na tak dużą skalę wymaga ogromnych nakładów finansowych. Stopniowo maja być uruchamiane instrumenty pomocowe na ten cel.

Pamiętajmy, że na efekty opłacalności przystosowywania starszych nieruchomości do nowych standardów należy patrzeć długoterminowo.

Co z finansowaniem „zielonych nieruchomości” czy inwestorzy mogą obecnie liczyć na korzystniejszą ofertę instytucji finansujących?

Oczywiście, że tak. Budynki z certyfikatami takimi jak BREAM czy LEED są bardzo atrakcyjne na rynku i na szczęście z roku na rok jest ich coraz więcej. Właściciele takich nieruchomości mogą liczyć np. na lepsze oprocentowanie kredytów. Mam tu na myśli kredyty, których warunki (np. marża banku) zależą od sukcesów firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym dekarbonizacji działalności. Coraz częściej w ofercie banków pojawiają się produkty stricte adresowane do właścicieli „zielonych nieruchomości” lub do inwestycji mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Skuteczne ograniczanie śladu węglowego budynków i certyfikacja umożliwia firmom pozyskanie atrakcyjnych produktów zrównoważonego finansowania.

Jak możemy wspierać planetę podejmując właściwe decyzję?

Od nas samych naprawdę dużo zależy. Zwracajmy uwagę na to co jemy, spróbujmy ograniczyć spożycie mięsa. Warto być również świadomym konsumentem. Podejmując decyzję o zakupie czegoś, przemyślmy to czy faktycznie jest to nam niezbędne, czy może jednak jest to nasz chwilowy kaprys. Przy kasie oczywiście nie zapomnijmy o własnej torbie na zakupy. Ograniczenie plastiku jest też naszym kluczowym wkładem w ochronę planety. Oczywiście musimy ograniczyć zużycie energii elektrycznej, ciepła i wody. Zasoby naszej planety są mocno ograniczone i musimy być świadomi potrzeby zmian. Poprzez drobne decyzje, po te wymagające nieco większego wysiłku możemy skutecznie wspierać środowisko, a co najważniejsze ograniczyć nasz negatywny wpływ na otoczenie.

Jak nowe technologie mogą nam w tym pomagać?

Wykorzystywanie nowoczesnych technologii ma znaczący wpływ na ekologię i środowisko. Technologie dla zrównoważonych nieruchomości pozwalaj zarządzać nimi w sposób przyjazny dla środowiska i optymalizować procesy, zapewniając lepsze wykorzystanie zasobów. Inteligentne technologie mogą monitorować zużycie wody, energii i odpadów, poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniach i na zewnątrz lub analizować ślady środowiskowe. Rozwiązania Proptech mogą również poprawiać te wskaźniki, dzięki wykorzystaniu zautomatyzowanej kontroli. W Eco5tech SA mamy autorski system cyfrowego monitoringu zużycia mediów (MCA5tech), który zapewnia użytkownikom kontrolę nad wykorzystaniem zasobów energetycznych, wodnych, pary itp. System monitoruje, zbiera, analizuje dane co pozwala np. na dobranie optymalnej taryfy. Użytkownicy oraz właściciele firm, mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, a z uwagi na aktualną sytuacje gospodarczą jest to szczególnie ważne.

Dodatkowo należy podkreślić, że dane i analityka to jedna z podstawowych kwestii przygotowania do raportowania ESG w sektorze nieruchomości. Nowoczesne technologie mogą wesprzeć firmy również w tym zadaniu.

Nowoczesne technologie wprowadzane w budownictwie nie tylko wpływają na ekologie, ale również poprawiają efektywności pracy i jakości naszego życia.

Dziękujemy za rozmowę.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.