Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rynek offshore będzie wart 60 miliardów dolarów w 2024 roku

morska farma wiatrowa

Rynek offshore będzie wart 60 miliardów dolarów w 2024 roku

Według najnowszych badań Global Market Insight przed rynkiem morskiej energetyki wiatrowej dobra przyszłość inwestycyjna. Ze względu na duże zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii będzie on stale rósł, by w 2024 roku przekroczyć poziom 60 miliardów dolarów wartości w skali światowej.

Z kolei analitycy Bloomberg News Energy Finance oszacowali, że roczny wzrost rynku offshore utrzyma się w najbliższych latach na poziomie 16%. W 2017 roku poczyniono inwestycje w morskie wiatraki o wartości 18,9 miliardów dolarów. Pod koniec tego roku łączna ilość mocy zainstalowanych w ramach morskich elektrowni wiatrowych wyniosła 18 814 MW. Dwie trzecie z tej ilości przypada na Niemcy oraz Wielką Brytanię, która jest liderem w Europie.

Obecnie największe morskie farmy wiatrowej są instalowane w Europie Północnej, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Potencjał tych źródeł zaczęły dostrzegać także Chiny i Stany Zjednoczone. Ameryka zakończyła niedawno instalację 30 MW-owej farmy wiatrowej Block Island. W 2021 roku w Massachusetts zostanie oddana do użytku największa farma wiatrowa Windyard Wind o mocy 800 MW. Według ekspertów ten rynek jest jednym z najbardziej obiecujących na świecie. Wszystko będzie zależało od bieżącej polityki prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa. Więcej informacji można także przeczytać w tekście: Massachusetts i Rhode Island inwestują w morskie farmy wiatrowe.

Chiny także będą się szybko rozwijać na morzu dzięki silnemu wsparciu rządowemu odnośnie energii odnawialnej. W 2016 roku całkowita moc przybrzeżnych farm wiatrowych w kraju wynosiła 1,6 GW, a za cztery lata już 5 GW zostanie podłączonych do systemu elektroenergetycznego Chin. Ponadto w latach 2017-2026 Chiny planują uruchomienie 13 GW nowych mocy.

Problem polega na tym, że inwestycje w budowę morskich farm wiatrowych są dwa razy większe niż w przypadku lądowych. Ich instalacja jest niezwykle złożonym i czasochłonnym zadaniem, a jej koszt stanowi 70% całkowitego kosztu operacji. Aby ceny energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych były konkurencyjne, inżynierowie muszą stale ulepszać turbiny, eksperymentując z ich wielkością, mocą i wydajnością, co podnosi wydatki na rozwój.

Inżynierowie i naukowcy stale pracują nad zmniejszeniem wspomnianych kosztów instalacji offshore. Jednym z pomysłów jest samomontująca morska turbina wiatrowa, której portowy montaż redukuje koszty inwestycji od 30%-40%.

Źródło: elektrovesti.net, epmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.