Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rynki wschodzące wyprzedzą w instalacji OZE kraje rozwinięte  

wiatraki oze

Rynki wschodzące wyprzedzą w instalacji OZE kraje rozwinięte  

Podczas gdy kraje rozwinięte od dłuższego czasu są liderami w dziedzinie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, to rynki wschodzące wielkimi krokami zbliżają się do wyrównania ich rekordu w rozwoju zielonej energii. Na łamach magazynu Financial Times można przeczytać, że całkowita moc zainstalowana w krajach rozwiniętych wynosi 307 GW, co stanowi 53% światowej generacji. Według szacunków rynki wschodzące wyprzedzą „odnawialne lwy” prawdopodobnie już w 2018 roku.  

Zgodnie z wyliczeniami agencji Moody’s, liderem w rozwoju energetyki odnawialnej na świecie są obecnie Chiny. Kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej planują natomiast zainstalować w sumie 15 GW mocy w elektrowniach słonecznych jeszcze do końca 2018 roku. Również Ameryka Środkowa i Południowa chcą wytworzyć około 14 GW mocy, a wynik ten stanowi 5 razy więcej mocy od ilości produkowanej w samym 2015 roku. Z kolei Indie planują dodać 28 GW mocy jeszcze do 2018 roku, co stanowi sześciokrotne przebicie w porównaniu do 2015 roku.  

Wszyscy wiedzą, że koszy instalacji energetyki słonecznej i wiatrowej spadają. Ten trend ostatnio widzieliśmy w Meksyku, Chile, Indiach oraz w Emiratach – wyjaśnił Swami Venkataraman, wiceprezes Moody’s. W dalszej wypowiedzi podkreślił on, że spadek kosztów w sposób zdecydowany zmienia rachunek rządów rynków wschodzących, co pozwala im na bardziej agresywne poszukiwanie energii ze źródeł odnawialnych.  

Atrakcyjność energetyki wiatrowej i słonecznej wynika dzisiaj głównie z postępu technologicznego, który przynosi krajom znaczne oszczędności, a przede wszystkim eliminuje zapotrzebowanie na subwencje. Największą popularnością na rynkach wschodzących cieszy się energetyki słoneczna.

Do końca 2019 roku tego typu rynki będą posiadały 353 GW zainstalowanej mocy.  

Źródło: Financial Times 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.