Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rząd Francji wspiera rozwój elektromobilności

Rząd Francji wspiera rozwój elektromobilności

Rząd Francji z Emmanuelem Macronem na czele sygnował strategiczne umowy z producentami samochodów elektrycznych oraz firmami dostarczającymi rozwiązania dla tego sektora. Francja chce przyśpieszyć transformację elektromobilną w transporcie oraz zainwestować ogromne środki pieniężne w infrastrukturę ładującą.

Strategiczne porozumienie zostało opracowane przez francuskie ministerstwo gospodarki. Francuski rząd nawiązał współpracę z Renault, PSA, Valeo, Faurecia oraz Michelin. Współpraca prywatnego sektora z rządem Francji pozwoli na stawienie czoła wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną oraz europejskimi regulacjami w kwestii redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Umowa dotyczy współpracy w latach 2018-2022. Dokument uwzględnia nie tylko działania na rzecz rozwoju elektromobilności, ale także stawia na testowanie rozwiązań autonomicznych w sektorze transportu. Na rozwój sektora selfdriving rząd przeznaczy 200 milionów euro. Władze Francji chcą także pomóc prywatnemu sektorowi w zatrudnianiu wysoko wykwalifikowanych pracowników. Francja planuje przeznaczyć około 135 milionów euro dla wsparcie badań i rozwoju.

„Sektor motoryzacyjny dotkną wstrząsy, których nigdy nie doświadczył w swoim istnieniu”, stwierdził Luc Chatel, były minister edukacji oraz przewodniczący stowarzyszenia handlowego PFA. „Stawką jest przetrwanie samochodów we Francji”, dodał. Obecnie sektor motoryzacyjny we Francji tworzą 4 tysiące firm motoryzacyjnych, które zatrudniają około 400 tysięcy pracowników. W skali roku przychody sektora osiągają poziomi 155 miliardów euro. Wartość eksportu wyceniania jest na 49 miliardów euro.

W 2017 roku na terenie państwa francuskiego sprzedano 24 910 samochodów elektrycznych, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu do 2016 roku. Macron liczy na 5-krotne zwiększenie rocznej sprzedaży pojazdów elektrycznych oraz pojazdów napędzanych alternatywnymi paliwami w ciągu najbliższych trzech lat.

Źródło: Automotive News, Wikipedia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.