Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rząd Kirgistanu wstrzymał budowę 12 elektrowni wodnych

Rząd Kirgistanu wstrzymał budowę 12 elektrowni wodnych

Rząd w Kirgistanie ogłosił, że jednostronnie zrywa umowę z Liglass Trading, która dotyczyła budowy dwunastu elektrowni wodnych na terenie kraju. Przyczyną zerwania umowy jest brak wpłaty 37 milionów dolarów, obiecanych przez Liglass. Pieniądze te miały być zapłatą za 50% aukcji byłego rosyjskiego inwestora ZAO Verkhne-Narynsie GES. Jak poinformowano, władze nie zwrócą około 1,1 miliona dolarów opłat już wpłaconych przez Liglass.

Władze Republiki Kirgistanu opublikowały także, przy okazji ogłoszenia tej decyzji, listy intencyjne od władz Republiki Czeskiej, oraz administracji prezydenta Czech, które wspierały propozycję spółki Liglass.

Liglass Trading ma swoją siedzibę w Zeleznym Brodzie w Republice Czeskiej. W lipcu tego roku firma podpisała w Biszkeku w Kirgistanie umowę na budowę i utrzymanie 100 MW elektrowni wodnej Akbulun oraz pierwszego etapu elektrowni w górnym biegu Narynu o mocy 237 MW.

Jak informuje gabinet prezydenta Almazbeka Atambajewa, Liglass miał także być odpowiedzialny za konstrukcję szeregu mniejszych instalacji wodnych w Kirgistanie. Szacunkowe koszty oceniono na 400 – 700 milionów dolarów.

To kontynuacja słabej passy Kirgiskiego planu budowy elektrowni wodnej. W styczniu 2016 roku tamtejszy parlament unieważnił wartą ponad 3 miliardy dolarów umowę z Inter RAO oraz RusHydro. W ramach tego kontraktu miało powstać pięć nowych elektrowni wodnych o łącznej mocy ponad 2 GW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.