Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Nie rozpaczaj, tylko naprawiaj. Samodzielnie reperują pralkę i laptopa

Nie rozpaczaj, tylko naprawiaj. Samodzielnie reperują pralkę i laptopa

Jeśli o nie dbamy, elektronika i sprzęty AGD potrafią służyć latami. Czasem jednak może się w nich coś zepsuć. Wówczas warto wiedzieć, jak samodzielnie naprawić swój sprzęt. Społeczne przedsiębiorstwo Restart Project promuje taką samodzielność i zachęca do majsterkowania przy swoim sprzęcie.

Nie wyrzucaj, naprawiaj

Zbita szybka w telefonie, pralka, z której nie spływa woda a może cieknący kran? To normalne usterki, które mogą zdarzyć się każdemu. Zamiast od razu wyrzucać sprzęt, warto sprawdzić, czy można go naprawić! Wystarczy telefon do lokalnego specjalisty lub samodzielna naprawa. Często naprawa kosztuje niewiele, a dzięki temu na wysypisko nie trafia kolejny odpad.

I właśnie z myślą o ludziach i rozwijaniu w nich zamiłowania do majsterkowania oraz zmiany podejścia do uszkodzonego sprzętu elektronicznego zrodził się Restart Project. “Nie rozpaczaj, tylko napraw” – mówią członkowie charytatywnej organizacji społecznej, zawartej w 2013 roku. Ludzie zaangażowani w projekt mają jasno określony cel – chcą walczyć z marketingową machiną przemysłu i handlu, który promuje nieekologiczne modele konsumenckie oraz greenwashing. Przeczytaj czy naprawa AGD się opłaca.

Wierzymy, że możemy nadal pielęgnować rosnący ruch, który przeciwstawia się gospodarce wyrzucania. Teraz bardziej niż kiedykolwiek zdajemy sobie sprawę, że musimy zainwestować w teorię zmiany, która aktywuje je, zwłaszcza wśród młodych ludzi. 

Nasz związek z elektroniką jest stały – w centrum znajdują się społeczności i planeta.

Członkowie Restartu regularnie organizują lokalne, ale i międzynarodowe spotkania, tzw. Restart Party, na których uczestnicy przekazują swoją wiedzę i uczą się nawzajem, jak naprawiać tablet, toster, iPhone’a czy słuchawki. Restart dociera też z edukacją do młodszego pokolenia, któremu chce przekazać ważną wiadomość – zanim coś wyrzucisz, pomyśl, jak to naprawić.

Mieli dość konsumpcji i elektrośmieci

Na całym świecie rosną stosy elektrośmieci, czyli odpadów elektronicznych. Nie tylko są niebezpieczne dla środowiska naturalnego, ale i zawierają wiele surowców, których odzyskanie, jest po prostu opłacalne. Obecny model konsumencki i sprzedażowy na świecie promuje ideę kupowania często, dużo i wyrzucania. Konsumpcja jednak pomimo że jest ogromna, to produkcja przewyższa skalę i napędza powstawanie dodatkowych odpadów.

Pamiętasz animację WALL-E? Obraz nie był pozytywny. Sterty śmieci i samotny robot, który musiał je segregować. Syzyfowa praca nie miała końca. I choć robotyka jest przyszłością zrównoważonej gospodarki, to góra odpadów już nie. Mamy inne zasady, podaje Restart i proponuje:

  • edukację i uczenie dzieci naprawiania sprzętu,
  • dostęp do narzędzi i druku 3D,
  • lokalne dzielenie się umiejętnościami,
  • łatwy dostęp dla każdego do serwisów naprawczych,
  • popularyzowanie idei zero waste i kupna trwałych produktów,
  • rezygnację ze słabej jakości produktów, szczególnie jednorazowych,
  • edukację w zakresie projektowania trwałych produktów,
  • recelling i recykling,
  • promocję gospodarki cyrkularnej i zamykanie obiegu surowców.

źródło: therestartproject.org

fot. główne The Restart Project/Mark Philiips

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.