Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Jak samorządy walczą ze smogiem?

plan walki ze smogiem

Jak samorządy walczą ze smogiem?

7 kwietnia 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przegłosował jednogłośnie uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego. To już drugie – po Małopolsce – województwo w Polsce, w którym obowiązywać będą przepisy antysmogowe. Zakazy dotyczą spalania zanieczyszczonego węgla i wprowadzają obowiązek instalowania nowoczesnych kotłów na paliwa stałe.

Uchwała wprowadza na terenie całego województwa zakaz spalania węgla brunatnego, paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, oraz biomasy, której wilgotność przekracza 20%. Więcej o uchwale antysmogowej dla Śląska przeczytasz tutaj.

O tym jak samorządy mogą walczyć ze smogiem, specjalnie dla portalu ŚwiatOZE, opowiada  Łukasz Tekeli z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Najlepiej byłoby zadziałać systemowo, czyli na terenie całego kraju wprowadzić pewne przepisy, które by normowały to czym możemy palić i w czym możemy palić. W tym momencie Ustawa Prawo Ochrony Środowiska dopuszcza możliwość uchwał tzw. antysmogowych na poziomach województw. Na razie mamy dwie uchwały antysmogowe (w województwie śląskim i małopolskim) w tym roku dołączą jeszcze Opole i Dolny Śląsk. Z tego co słyszymy, również województwo mazowieckie pracuje nad takimi przepisami. Mam nadzieję, że do końca roku jeszcze dwie uchwały powstaną i będzie to jasny sygnał, że chcemy coś zrobić z powietrzem – mówi Łukasz Tekeli z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Warto przypomnieć, że 24 kwietnia Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował uchwałę antysmogową dla Krakowa. Uchwała wejdzie w życie 1 lipca tego roku i będzie obowiązywać do 31 sierpnia 2019 roku. Od 1 września 2019 r. w życie wchodzi całkowity zakaz palenia węglem na obszarze gminy miejskiej Krakowa. Więcej przeczytasz tutaj.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.