Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Sanok: Car Porty zasilane PV

Sanok: Car Porty zasilane PV

Władze miasta oraz dyrektor MOSiRu w Sanoku przedstawiły pomysł budowy car portów, czyli farm fotowoltaicznych oraz zadaszenia parkingu przy Arenie Sanok przez moduły PV. Inwestycje te, dzięki produkowanej energii mają generować także duże oszczędności. Jak podają włodarze, w przypadku parkingu przy Arenie ma to być nawet 200 tys. zł rocznie.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku Tomasz Matuszewski przedstawił koncepcję zadaszenia parkingu przy Arenie Sanok, budowy car portów, które czerpią energię elektryczną ze słońca. Według jego relacji, na parkingu między Areną a basenami może powstać aż  80 car portów na 160 miejsc parkingowych. Ich powierzchnia łączna ma stanowić prawie 1680 metrów kwadratowych. Jak podaje Matuszewski, roczne wydatki MOSiRu na energię to ponad 1 mln złotych. Dzięki mającej powstać na sanockim parkingu farmie PV będzie można uzyskać oszczędności na poziomie nawet do 200 tys. zł. Szacowany uzysk roczny w pracy instalacji to bowiem ponad 360 tys. kWh.

Z wyliczeń Matuszewskiego wynika, że koszty budowy car portów przy ul. Królowej Bony wyniosłyby w granicach od 6,8 mln do 7,5 mln. Istnieje szansa na pozyskanie nawet 95 proc. środków potrzebnych do realizacji zadania. Jedną z 10 osi priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 jest „Czysta Energia”, nastawiona na działania dotyczące poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia stopnia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do wzięcia jest nawet 85 proc. dofinansowanie. O kolejne 10 proc. można wnioskować w ramach odrębnego projektu unijnego.

Jak podaje dyrektor MOSiRu, jeśli Rada Miasta po zapoznaniu się z przedstawianą koncepcją zaakceptuje ją i zatwierdzi jej realizacje, być może już w styczniu 2016 wystartujemy w ramach Oś priorytetowej III. Czysta Energia,  o pozyskanie środków na ten cel. Początek inwestycji mógłby ruszyć w połowie roku 2016. Budowa car portów potrwa około 3 miesięcy.

Na odnawialne źródła energii w ramach instalacji parkingowej zdecydowały się władze Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, gdzie powstało 40 car portów, na których umieszczono panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 840 m2. Pozwalają one na uzyskanie ze słońca prądu o mocy 170kW.

Wymieniane przez dyrektora MOSiRu korzyści z budowy car portów to:

– wytwarzanie energii elektrycznej w porze dziennej przez cały rok,

– ochronę przed słońcem, które może nieprzyjemnie rozgrzewać wnętrze samochodu, powodować wyblaknięcie lakieru,

– ochrona pojazdu przed niespodziewanym gradobiciem,

– w okresie  wiosenno-jesiennym ochrona przed opadającymi liśćmi, pyleniem drzew, szronem czy szadzią,

– w okresie zimowym ochrona przed opadami śniegu i zaleganiem zlodowaciałego śniegu przylegającego do karoserii samochodu,

– pojedyncza stopa co drugie miejsce minimalizuje możliwość kolizji z otwieranymi drzwiami.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.