Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Satelitarny obraz zanieczyszczeń na świecie

Satelitarny obraz zanieczyszczeń na świecie

Nowy europejski satelita pozwala na obrazowanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń na całym świecie, wliczając w to między innymi pyły emitowane przez wulkany w Indonezji (na zdjęciu).

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) udostępniła niedawno zdjęcia zrobione przez satelitę Copernicus Sentinel-5P, które pokazują rozłożenie dwutlenku azotu nad Europą. Zanieczyszczenie tym gazem jest generowane głównie przez jeżdżące samochody i procesy przemysłowe. Na fotografii poniżej, zrobionej 7 listopada, doskonale widać, jak tego rodzaju zanieczyszczenia koncentrują się nad Holandią i zagłębiem Ruhry w Niemczech.

Inny opublikowany obraz pokazuje wysokie stężenie tlenku węgla, pochodzącego z pożarów i ognisk, jakie często pali się – na różną skalę – w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.

Kolejne zdjęcie (poniżej) przedstawia stężenie dwutlenku siarki, popiołu i smoły wokół czynnego wulkanu Mount Agung, który znajduje się na Bali. Fotografię wykonano w zeszłym miesiącu w czasie wzmożonej aktywności tego obiektu.

Satelitę Copernicus Sentinel-5P umieszczono na orbicie 13 października tego roku. Został zaprojektowany do monitorowania stężenia dwutlenku azotu, metanu, tlenku węgla i innych zanieczyszczających atmosferę gazów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi i przyczyniają się do zmian klimatycznych na świecie.

Źródło: phys.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.