Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

ScottishPower i Shell chcą wybudować pływającą farmę wiatrową

ScottishPower i Shell chcą wybudować pływającą farmę wiatrową

ScottishPower i Shell łączą siły siły.  Chcą ubiegać się o rozwój pływających morskich farm wiatrowych w północno-wschodniej Szkocji. Szykuje się rewolucja w morskiej energetyce wiatrowej Wielkiej Brytanii.

Firmy pozytywne spoglądają w przyszłość

Shell planuje wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie w pracy na morzu we współpracy z ScottishPower. Firmy wierzą, że razem podołają wyzwaniu i skutecznie zrealizują planowane projekty.

– Zaledwie kilka miesięcy do szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow, ScotWind pomoże stworzyć zupełnie nową branżę morskiej energetyki wiatrowej, która odegra kluczową rolę w skierowaniu kraju na czystszą i bardziej ekologiczną przyszłośćpowiedział dyrektor generalny ScottishPower  Keith Anderson dla Renewable Energy World.

Szkocja przyszłym liderem morskiej energetyki wiatrowej?

Połączone portfolio ScottishPower Renewables/Iberdrola i Shell obejmuje ponad 2 GW operacyjnej morskiej energii wiatrowej, ponad 11 GW morskiej energii wiatrowej w fazie rozwoju oraz dodatkowo ponad 700 MW morskiego wiatru na różnych etapach rozwoju.

David Bunch, przewodniczący Shell UK Country, powiedział, że jeśli oferta zostanie wybrana, firmy są „w pełni zaangażowane we współpracę ze szkockimi społecznościami i firmami, aby pomóc w rozwoju łańcuchów dostaw i wiedzy, które mogłyby uczynić Szkocję światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej”.

Morska energetyka wiatrowa

Morskie farmy wiatrowe dostarczają 0,3% światowej produkcji energii elektrycznej, a ich potencjał jest naprawdę ogromny.

Prąd w farmach morskich produkuje ponad 5500 morskich wiatraków w 17 krajach świata. Z danych, które obejmują realizowane i znajdujące się w fazie projektowania przedsięwzięcia, wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat do eksploatacji powinno zostać oddanych ok. 150 kolejnych farm. Ponad 100 z nich ma rozpocząć produkcję do końca 2021 roku.

Wody szkockie są idealne do wykorzystania w takiej inwestycji. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, to nowo powstała elektrownia wiatrowa mocno przybliży Wielką Brytanię do osiągnięcia celu zerowego netto.

źródło: Renewable Energy World, obserwator finansowy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.