Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Skąd wiemy, że ten wodór jest ekologiczny?

water

Skąd wiemy, że ten wodór jest ekologiczny?

Jak dowiedzieć się, czy wykorzystujemy zielony wodór, a nie szary i czym się od siebie różnią? Wraz ze wzrostem zainteresowania wodorem na rynku energii, coraz większą popularność i znaczenie zyskuje pochodzenie, weryfikacja i certyfikacja tego gazu. 

Australijskie plany wodorowe

Smart Energy Council z Australii wspiera rozwój OZE od 1954 r. Tym razem uwagę skierowano na wodór, a konkretnie na system certyfikacji tego pierwiastka. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie tą ekologiczną formą energii firma zainicjowała nowy system certyfikacji wodoru oraz zielonego amoniaku.

W Wiktorii – jednym ze stanów Australii, położonym w południowo-wschodniej części kontynentu, wodór jest kluczowym elementem w transformacji energetycznej. Firma przewiduje, że nowy system weryfikacji znajdzie międzynarodowe zastosowanie. O odnawialnym potencjale wodoru mówiła minister klimatu i środowiska stanu Wiktoria, Lily D’Ambrosio. Doceniła ideę nowego systemu bezpieczeństwa.

Aby wesprzeć branżę, potrzebujemy również sposobów śledzenia i certyfikacji, czyli tego gdzie i jak produkowany jest wodór. Programy takie jak ten odgrywają zasadniczą rolę w promowaniu najlepszych praktyk w produkcji i zwiększaniu zaufania inwestorów. powiedziała minister.

Gwarancja niskoemisyjnego wodoru

Australijska firma Power Ledger specjalizuje się w wykorzystywaniu technologii blockchain do kontrolowania dostaw energii. System certyfikacji ma gwarantować, że wykorzystuje się zielony, ekologiczny wodór, a nie niebieski lub szary. Najbardziej pożądanym jest właśnie wodór zielony, ponieważ został otrzymany w procesie wykorzystującym energię odnawialną, a nie paliwa kopalne. Władze stanu chcą zachować ostrożność. I nic dziwnego, bowiem dzisiejsze zjawisko greenwashingu dotyka wiele branż. A nikt nie chce, aby zielona energia stała się taką tylko z nazwy.

Zielony wodór – to zobowiązuje

Zielony wodór jest coraz bardziej powszechny. Mam być np. alternatywą dla ropy w dziedzinie paliw. Jednak w przypadku wykorzystania tego najbardziej powszechnego pierwiastka na Ziemi, potrzebna jest informacja o jego pochodzeniu, etapach produkcji i gwarancja bezpieczeństwa. Największy procent wodoru jest otrzymywany w procesie reformingu metanu lub zgazowania węgla. W tym wypadku określa się go mianem szarego wodoru, który wykorzystując paliwa kopalne, odznacza się wysoką emisją.

Na dzień dzisiejszy wodór otrzymywany w procesie elektrolizy wody zasilanej energią elektryczną generowaną z wykorzystaniem paliw kopalnych nie jest wodorem zielonym czytamy na stronie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Istotą jest, aby ten pierwiastek był otrzymywany z pomocą energii odnawialnej.

źródło: pv-magazine.com, ichpw.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.