Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Skończy się długowieczność? Japońskie wody skażone mikroplastikiem

Skończy się długowieczność? Japońskie wody skażone mikroplastikiem

Naukowcy z Okinawa Institute of Science and Technology wykorzystali najnowszą metodę badania zanieczyszczenia wód. Wokół wyspy Okinawa odkryto duże skupiska mikroplastiku.

Czy w oceanie jest mikroplastik?

Pod lupę wzięto sześć miejsc znajdujących się wokół Okinawy- dwa na południe od wyspy, dwa wokół jej centrum oraz dwa na północy. Wzięto z nich próbki wody, które potem przeanalizowano pod kątem obecności mikroplastiku. Badania opublikowane w Science of the Total Environment wykazały jego obecność.

W analizie skupiono się na dotychczas dokładnie nieprzebadanych, małych kawałkach plastiku poniżej 5 minimetrów. Główną autorkę pracy dr Christinę Ripken interesowało przede wszystkim, jaki wpływ mają te substancje na organizmy żywe.

Okinawa- raj długowiecznych

Okinawa wydaje się miejscem stworzonym do tego typu badań. Mała, subtropikalna wyspa w południowej Japonii jest otoczona przez rafę koralową. Ocean wokół plaży podatny jest na działanie wód powierzchniowych i wiatru. Miejsce to jest często określane „niebieską sferą”, bowiem mieszkańcy Okinawy słyną z długowieczności.  Badanie osiadającego mikroplastiku na tym terenie jest ułatwione. Badacze chcieli sprawdzić, czy jego obecność wpłynie na zdrowie i długie życie mieszkańców.

Metodologia badania

Nowatorskie badanie wody opierało się na technologii laserowej. Wiązka trzymała cząsteczkę w cieczy. Dzięki temu można było przestudiować każdą molekułę substancji- wydzielić materiał organiczny, metale i inne substancje. Można było pominąć element filtracji, dzięki temu wyraźniej widać, jak plastik wpływał na cząstkę organiczną.

Mikroplastik w każdej próbce

Więcej mikroplastiku odnaleziono w południowej części wokół wyspy. Co ciekawe, więcej cząsteczek znaleziono wokół obszarów zurbanizowanych niż industrialnych. Faktem jest jednak to, że plastik był w każdej próbce. Najwięcej z nich miało pochodzenie polietylenowe. Pochodziło więc ze zużytych butelek, torebek i opakowań.

Ponadto znaleziono również dowody na to, że korki w Okinawie i wydzielające się tam spaliny również osiadały na dnie oceanu.

Czas na wnioski i działanie

Badacze mają nadzieję, że mieszkańcy Japonii wyciągną jeden wniosek- każde ich działanie ma bezpośredni wpływ na wody oceaniczne. Coraz większa ilość mikroplastiku, którego dotychczas nie było w tym terenie, źle wpłynie na zdrowie populacji. Plastik w próbkach uszkadzał materię organiczną. Ograniczał jej możliwość pobierania tlenu, a czasem nawet niszczył ją z powodu reakcji chemicznej. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.