Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Skorzystaj na Kawce

Skorzystaj na Kawce

Kawka (Część 2) to nazwa ogólnopolskiego programu, który ma na celu likwidację emisji (tzw. niskiej emisji) zanieczyszczeń do środowiska, a w szczególności tych, które tworzą się w wyniku spalania węgla w domowych piecach. Jednym z fundamentalnych założeń programu jest wspieranie wzrostu efektywności energetycznej, a także rozwój rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Chodzi bowiem o zapewnienie jak największej komplementarności z funduszami unijnymi, a zwłaszcza z Regionalnymi Programami Operacyjnymi, które zostały przewidziane na lata 2014-2020.

W trosce o środowisko

Inicjatywa powstała na skutek regularnego odnotowywania przekroczeń stężenia pyłów w powietrzu (PM 2,5, PM 10, a także CO2) i jest skierowana przede wszystkim do tych miast, w których problem zanieczyszczenia wciąż niebezpiecznie narasta. Można wśród nich wymienić duże ośrodki miejskie, takie jak Warszawa, Kraków, Poznań, czy Katowice, wraz ze znajdującymi się w ich sąsiedztwie, mniejszymi miastami (np. Płock, Wadowice, Rumia, Bytom, czy Piła). W sumie, walkę o czyste powietrze podjęło blisko 50 polskich miast, zaś samorządy zobowiązały się w najbliższych latach zlikwidować aż 19 tysięcy węglowych źródeł ciepła, które od dawna są już nieefektywne.

Dotacje na likwidację pieców węglowych

W związku z powyższym, pojawiła się możliwość pozyskania środków potrzebnych na likwidację pieców i kotłowni węglowych, będących źródłem problemu. Okazuje się bowiem, że da je z powodzeniem zastąpić ciepłem systemowym. Fundusze można zdobyć w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dobrą informacją jest to, iż osoby zamieszkujące budynki ogrzewane węglowo, będą mogły liczyć na sfinansowanie ponad 50% całkowitych kosztów, jakie są potrzebne na założenie instalacji wewnętrznej, a także węzła cieplnego. Poza tym, istnieje możliwość wsparcia się kredytem preferencyjnym, mogącym pokryć nawet do 35% kosztów związanych z poczynioną inwestycją. W pierwszym, podstawowym kroku należy jednak zdecydować się na usunięcie źródła węglowego z zamieszkiwanego budynku.

Skorzysta więcej miejscowości

W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonał weryfikacji priorytetowego programu Kawka, co zaowocowało wprowadzeniem konkretnych zmian. W większości przemawiają one na korzyść przeciętnego Kowalskiego. I tak, zadecydowano, że z dotacji na obniżenie szkodliwych zanieczyszczeń powietrza będzie mogło skorzystać więcej miejscowości. Postanowienie uwidoczniło się w postaci obniżenia wymogu dotyczącego minimalnej liczby mieszkańców, która kwalifikuje dane miasto do udziału w programie – obecnie wymagana liczba ludności to 5 tysięcy, podczas, gdy do tej pory było to 10 tysięcy obywateli. Wyjątek stanowią miejscowości uzdrowiskowe, których owa zmiana nie obejmuje. Ponadto, dokonano pewnego zawężenia działań inwestycyjnych, które ograniczą się teraz do likwidacji/modernizacji lokalnych źródeł ciepła oraz działalności informacyjno-edukacyjnej.  Wprowadzone zmiany wiążą się jednak również z dodatkowymi wymaganiami dla kotłów węglowych.

Kwota, która pozostała jeszcze do wykorzystania to około 120 milionów złotych, zaś kolejny nabór wniosków NFOŚiGW przewiduje rozpocząć w trzecim kwartale 2015 roku. Warto się więc pospieszyć.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.