Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ślina – genialny sposób zasilania testów diagnostycznych

Ślina – genialny sposób zasilania testów diagnostycznych

Ślina, produkowana przez gruczoły ślinowe, była do tej pory kojarzona z systemem wspomagania trawienia. Okazuje się jednak, że pogląd ten może stać się zdezaktualizowany dzięki naukowcom z Uniwersytetu w Binghamton.

Podczas opracowywania małej papierowej baterii zauważono, że po dodaniu śliny może dojść do reakcji wytworzenia energii. Baterie, wynalezione w Binghamton, są niedrogie i mogą być wykorzystywane podczas klęsk żywiołowych, a także przyczynić się do większego dostępu do opieki medycznej na obszarach wiejskich.

Profesor Seokheun Choi ostatnie lata swoich badań poświęcił opracowaniu nowego źródła energii. Jego głównym celem było znalezienie sposobu na zasilenie medycznych testów diagnostycznych, które są bardzo potrzebne w regionach dotkniętych ubóstwem. W końcu udało mu się opracować system energii papierowej na bazie baterii.

„Koniecznym stało się wynalezienie źródła energii, które może wytworzyć ją na potrzebę chwili. Taki system jest szczególnie poszukiwany w przypadku badań diagnostycznych w krajach rozwijających się. Testy diagnostyczne zazwyczaj wymagają mocy na poziomie mikro. Komercyjne baterie lub inne technologie zbierania energii są zbyt drogie. Stwarzają też problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska. Baterie, nad którymi pracujemy, zawierają liofilizowane komórki egzoelektryczne, wytwarzające energię podczas dodawania śliny. Zadziwiające, że w ciągu jedynie kilku minut papierowe baterie zaledwie jedną kroplą mogą wytwarzać wystarczającą ilość energii dla czujników biologicznych o małej mocy’’ – powiedział Choi.

EurekAlert! donosi, że korzyścią liofilizacji komórek jest to, że można je magazynować przez długi czas przed użyciem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać je w klinikach medycznych na całym świecie. Dodatkowym atutem jest to, że wymagany płyn biologiczny (ślina) można łatwo uzyskać.

Obecnie bateria jest w stanie wytworzyć tylko kilka mikrowatów mocy na centymetr kwadratowy. Choi i jego asystent badawczy Maedeh Mohammadifar pracują nad zwiększeniem produkcji. W przyszłości zespół ma nadzieję, że baterie papierowe staną bardziej wytrzymałe, dzięki czemu będą mogły obsługiwać inne urządzenia.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.