Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Smog jednym z tematów rozmów Komisji Europejskiej z Polską

Marosz Sztefczovicz

Smog jednym z tematów rozmów Komisji Europejskiej z Polską

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, cytując wiceszefa Komisji Europejskiej Marosza Sztefczovicza, chce ona wykorzystać problem smogu w polskich miastach do nakłonienia naszego kraju do transformacji energetycznej zwłaszcza w sektorze transportowym.

Jak mówi Sztefczovicz: Wiele miast w Europie ma gorsze wskaźniki zanieczyszczeń niż Pekin czy Delhi. Gdy odwiedzałem Polskę, to wielu przedstawicieli przemysłu zwracało uwagę na fakt, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest niezwykle niebezpieczne dla polskiego społeczeństwa.

Jak zauważa wiceszef KE może to być bardzo ważny element debaty w kwestii gospodarki niskowęglowej. Jednocześnie zadeklarował on chęć daleko idącej współpracy z Polską w tym zakresie. Komisja w zeszłym roku przyjęła pakiet regulacji „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, który wskazuje, w jaki sposób KE chce współpracować z regionami mocno uzależnionymi od paliw kopalnych.

Ludzie będą pytać o nowoczesne technologie, o alternatywy wobec obecnych rozwiązań, aby mieć prawo do życia w czystym środowisku i oddychania niezanieczyszczonym powietrzem – mówi wiceszef KE – Jesteśmy gotowi wraz z naszymi polskimi partnerami pracować nad najlepszymi modelami biznesowymi, technologiami, które mogłyby utrzymać węgiel, zmagazynować go, lub rozwiązaniami służącymi lepszej transformacji w tym bardzo skomplikowanym procesie. Nie chcemy nikogo zostawiać z tyłu – dodaje.

Jak przypomina Sztefczovicz, Polska nie jest pierwszym regionem uzależnionym od węgla w UE. Jest wiele pozytywnych przykładów transformacji w Unii, na których wzorować może się nasz kraj. Dodatkowo możemy skorzystać na nowym systemie handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych. W systemie tym mają być dwa specjalne fundusze, dedykowane do wspomagania modernizacji systemów energetycznych i wdrażania innowacji w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Mam nadzieję, że z naszym otwartym podejściem będziemy w stanie pracować w dobrej wierze nad dobrymi rezultatami z naszymi polskimi partnerami – podsumował Szefczovicz.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.