Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Smog nasz powszedni [webinar]

Smog nasz powszedni [webinar]

Europejska Agencja Środowiska alarmuje, że wysokie zanieczyszczenie powietrza odpowiada aż za 13% wszystkich zgonów! I chociaż o smogu mówi się dużo to problem wciąż jest, a jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.

Niechlubna czołówka

Z raportu szwajcarskiej platformy monitoringu powietrza IQAir wynika, że wśród 100 najgorszych miast pod względem jakości powietrza na kontynencie aż 29 znajduje się w naszym kraju. Dlatego tak ważne są wszelkie inicjatywy rządowe, miejskie, aktywistów i samych mieszkańców. W czwartek (17.09) Sejm uchwalił ustawę, której celem jest udoskonalenie działania programów antysmogowych „Czyste powietrze” oraz „Stop smog”. Zapowiadane jest też powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) czyli narzędzia dla samorządów.

Wspólnie i konsekwentnie

Na problem zanieczyszczenia powietrza zwraca uwagę wiele fundacji, stowarzyszeń i aktywistów. Jedną z nich jest fundacja Otwarty Plan z Krakowa.

Chcemy oddychać świeżym powietrzem, a działając wspólnie i konsekwentnie możemy zmniejszać jego zanieczyszczenie czytamy na stronie fundacji.

Fundacja Otwarty Plan to organizacja pozarządowa, której celem jest działanie na rzecz ochrony środowiska, edukacji ekologicznej, zrównoważonego transportu, lokalnej konsumpcji żywności oraz odnawialnych źródeł energii. Członkowie stowarzyszenia promują ideę inteligentnego miasta, czyli takiego, które jest przyjazne mieszkańcom i naturze. Fundacja działa od 2014 roku i za cel stawia sobie inspirowanie do wspólnej pracy, która poprawi jakość życia.

Webinar Ekologia przy kawie

Z przedstawicielką fundacji, Małogorzatą Małochleb spotkamy się 22 września podczas pierwszego webinaru Świata OZE. Temat przewodni to smog. Ekspertkę zapytamy między innymi o to, w jaki sposób walczyć ze smogiem i jak uczynić miasta bardziej przyjazne ludziom. Zapisy na webinar.

Żyjemy w skażonym środowisku. Z jednej strony każdego roku 40 tys. Polek i Polaków przedwcześnie umiera. Z drugiej pytamy, czy rzeczywiście nieustannie musimy wracać do tego trudnego tematu smogu – mówi Małgorzata Małochleb i dodajeKominy, pomiary i czujniki, uciekające z domu ciepło, kontrole straży miejskiej, PM2,5, B(a)P, choroby, duszność i astma, maski przeciw pyłowe, nieobecności w pracy… Organizacje ostrzegają, media informują, a my czekamy na lepsze czasy. Czy zrobiliśmy już wszystko w naszym domu by temat smogu nie powracał kiedy nadchodzą pierwsze chłodne dni?

To pierwszy z serii webinarów, z którymi właśnie ruszamy! Śledźcie na bieżąco nasz portal. O kolejnych tematach poinformujemy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.