Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Sól z dodatkiem plastiku? Sprawdź gdzie jest najgorzej

Sól z dodatkiem plastiku? Sprawdź gdzie jest najgorzej

Mikrocząsteczki plastiku znaleziono w soli morskiej kilka lat temu, ale dopiero teraz przeprowadzono szczegółowe badania na ten temat. Według wyników opublikowanych w czasopiśmie Environmental Science & Technology mikrodrobiny występują w 90% próbek marek soli stołowych z całego świata.

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez naukowców z Korei Południowej i wschodnioazjatyckiego oddziału Greenpeace z 39 zbadanych marek soli aż 36 zawierało mikroplastik. Badania pozwoliły skorelować obecność plastiku w soli stołowej z miejscem występowania zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Zbadano próbki soli z 21 krajów w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i Azji. Trzy marki, które nie zawierały mikrodrobin plastiku, pochodzą z Tajwanu (rafinowana sól morska), Chin (rafinowana sól kamienna) i Francji (nierafinowana sól morska wytwarzana w wyniku parowania słonecznego).

Ilość mikrocząsteczek występujących w soli znacznie różniła się pomiędzy różnymi markami. Najmniej zanieczyszczone próbki zawierały około 28 kawałków mikroplastiku na kilogram, a najbardziej aż 13 000 sztuk mikrodrobinek na kilogram. Największa zawartość tworzywa sztucznego obecna była w próbkach z azjatyckich krajów, a rekordowo duże ilości znaleziono w soli sprzedawanej w Indonezji.

Największe zanieczyszczenie soli plastikiem występowało w soli morskiej, następnie w soli pochodzącej z jezior, a najmniejsze w soli kamiennej. Badanie szacuje również, że przeciętny dorosły spożywający dziennie 10 gramów soli rocznie spożywa około 2000 cząstek mikroplastiku.

Wyniki analizy dowodzą, że sól morska może być dobrym wskaźnikiem do określenia wielkości zanieczyszczenia mikroplastikiem w środowisku morskim. Przeprowadzone badania jednoznacznie dowodzą, że Azja jest kontynentem gdzie zanieczyszczenie tworzywem sztucznym jest największe i jak najszybciej trzeba podjąć działania zapobiegające skażeniu środowiska.

Foto: Flickr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.