Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Solaris dostarcza elektryczne autobusy szkolne do polskich gmin

elektryczne autobusy

Solaris dostarcza elektryczne autobusy szkolne do polskich gmin

Od kilku dni gmina Gręboszów może pochwalić się innowacyjnym Solarisem Urbino 12 Electric, dostosowanym do przewozu uczniów na drogach miejskich i lokalnych. Zakup ekologicznego pojazdu został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w ramach programu „Kangur – bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”.

Ekologiczne autobusy dla szkół

Program „Kangur” powstał w ramach Systemu Zielonych Inwestycji. Jednym z jego założeń było dofinansowanie zakupu ekologicznych autobusów szkolnych. Beneficjentem programu była m.in. gmina Gręboszów, która w ostatnich dniach otrzymała elektryczny autobus marki Solaris. To już drugi tego typu pojazd w Polsce, a także jeden z nielicznych szkolnych e-busów tej klasy, jakie można spotkać na europejskich drogach. Kolejny elektryczny autobus szkolny zostanie dostarczony pod koniec 2020 roku do Gminy Bielany. 

Urbino 12 Electric – bezpieczeństwo, wygoda i nowoczesność

Urbino 12 Electric zostało zaopatrzone w tablice informujące o przewozie dzieci. Dostęp na podkład umożliwiają dwa wejścia w układzie 2-2-0, których otwarciu towarzyszy sygnał akustyczny. Ponadto z tyłu autobusu, na dachu, znajdują się pomarańczowe świetlne „koguty”, które zaświecają się automatycznie przy otwarciu drzwi. Pojazd posiada 41 miejsc siedzących, a każde z nich wyposażone jest w pasy bezpieczeństwa. 

Autobus jest w pełni przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Przy drugich drzwiach znajdziemy rampę ułatwiającą wjazd na pokład. Natomiast po demontażu podestu naprzeciw drzwi możliwy jest przewóz wózka inwalidzkiego, pozostawiając do dyspozycji 37 miejsc siedzących. 

Podróżujący uczniowie będą mogli naładować telefony dzięki podwójnym gniazdom USB, zamontowanym na ścianach bocznych autobusu. Z kolei komfortową podróż zapewni klimatyzacja z potencjometrem umożliwiającym ręczne programowanie temperatury w przestrzeni pasażerskiej oraz kabinie kierowcy. 

Ponadto elektryczny autobus posiada system monitoringu, z możliwością nadawania komunikatów głosowych wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów, w autobusie zamontowano także automatyczny dozownik do płynu antybakteryjnego. 

Z korzyścią dla środowiska

Dzięki elektrycznemu napędowi, autobus nie będzie emitował do otoczenia żadnych szkodliwych spalin. W e-pojeździe zastosowano innowacyjne baterie Solaris High Energy+, o łącznej pojemności niemal 240 kWh. Natomiast za napęd odpowiada oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 125 kWh każdy. Do ładowania autobusu posłuży mobilna ładowarka o mocy 40 kW, która stanowiła część zamówienia. 

Źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.