Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Sposoby na ekologiczne ogrzewanie domu

jak wygląda pompa ciepła

Sposoby na ekologiczne ogrzewanie domu

Polskie czarne złoto – węgiel jest podstawowym źródłem energii w naszym kraju. Korzysta z niego 50% gospodarstw domowych. Jednocześnie, niestety, jest on głównym sprawcą smogu. Czym można go zastąpić? Na rynku istnieją bardziej ekologiczne sposoby na ogrzewanie domu, m. in.: ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, piece na ekogroszek czy kotły na pellety.

1. Ogrzewanie elektryczne

Zaletą ogrzewania elektrycznego, oprócz korzyści ekologicznych, jest mała powierzchnia, jaką zajmuje. Nie musimy tracić miejsce na komin czy piec. Dodatkowo można regulować
temperaturę, ponieważ grzejniki nie są zależne od siebie i w każdym pomieszczeniu można je
ustawić w zależności od potrzeb. Natomiast wadą takiego rozwiązania jest zależność od dostaw prądu. Niestety, w ciągu ostatnich kilku miesięcy jest wyraźny wzrost cen energii elektrycznej. Jak podaje Forbes, cena za prąd wzrosła o 40%, osiągając wartość 270 zł/kWh. Aby uniknąć podwyżek, można zainwestować m.in. w fotowoltaikę. Mamy wówczas pewność co do stałości opłat (wynoszących z fotowoltaiką od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych) i nie jesteśmy uzależnieni od cen prądu.

2. Ogrzewanie gazowe

Jest to najwygodniejszy sposób ogrzewania budynku. Jedyne co trzeba zrobić, to ustawić parametry jego pracy. Przy takiej instalacji konieczny jest zbiornik, który można kupić lub dzierżawić. Koszt zbiornika jest wysoki, bo wynosi około 10 tysięcy złotych, natomiast uśredniony koszt miesięcznej kaucji dzierżawy wynosi około 1 tysiąca złotych miesięcznie. Są także kotły, które wykorzystują gaz płynny, czyli skroplony propan-butan. Kotły wykorzystujące płynny gaz różnią się od zwykłego gazu dyszami (w palnikach) i oczywiście sposobem jego magazynowania. Taki gaz jest przetrzymywany w zbiorniku na własnej posesji, z którym wiąże się konieczność jego regularnego napełniania. Z reguły wykorzystywane są zbiorniki o pojemności do 2700 litrów, które wystarczą dla domu jednorodzinnego przez rok. W zależności od powierzchni budynku mieszkalnego wykorzystuje się od 1500-4200 litrów płynnego gazu.

3. Piece na ekogroszek

Czym jest ekogroszek? Powstaje on z wyselekcjonowanych frakcji węgla kamiennego lub brunatnego. Do powstania ekogroszku wykorzystuje się węgiel z małą zawartością siarki i substancji niepalnych. Jego zaletą jest to, że podczas spalania powoduje wytworzenie dużej ilości ciepła, przy małej ilości popiołu i niskiej emisji substancji szkodliwych. Wartość opałowa ekogroszku powinna wynosić minimum 20 MJ/kg. A najlepsza wartość opałowa występuje wśród frakcji o grubości od 13- 25 mm.

4. Kotły na pellet

A czym jest pellet? Powstaje on poprzez sprasowanie odpadów drzewnych (trocin, wiórów) pod wysokim ciśnieniem. Nie zawiera szkodliwych substancji i nie emituje nieprzyjemnych zapachów. Większość kotłów na pellet zasila tylko instalację grzewczą, a jeśli chcemy, aby podgrzewały ciepłą wodę, musimy dodatkowo zaopatrzyć się w zbiornik c.w.u. Ogrzewanie na pellet jest droższe o 20% od węgla, ale tańsze od gazu czy od grzejników elektrycznych. Minimalna cena kotłów na pellet zaczyna się od 7,5 tysiąca złotych. Po spaleniu pelletu powstają małe ilości dwutlenku węgla i popiół, który można ponownie wykorzystać jako nawóz.

Źródła: dragonmask.pl, muratordom.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.