Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Sprawdź ile papierosów wypalasz tylko oddychając powietrzem

Sprawdź ile papierosów wypalasz tylko oddychając powietrzem

Sprawdź ile papierosów wypalasz tylko oddychając powietrzem

Krakowski Alarm Smogowy wspólnie z krakowskim startupem Omni Calculator zbudował narzędzie, które pokazuje stężenie benzo(a)pirenu przeliczone na ilość papierosów z tą rakotwórczą substancją.

Kalkulator pozwala również porównać roczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu w kilku największych polskim miastach ze stężeniami w innych dużych miastach europejskich. Niestety, Kraków (oraz inne miejscowości południa Polski) to niekwestionowany lider. W Londynie, który 60 lat temu zakazał spalania paliw stałych w domowych instalacjach grzewczych stężenia są niemal 100 – krotnie niższe.

Jeśli przełożymy ilość benzo[a]pirenu na ilość tej substancji w papierosach, to okaże się, że każdy mieszkaniec Krakowa, przy niezbyt aktywnym trybie życia, rocznie wdycha ilość benzo[a]pirenu odpowiadającą ilości znajdującej się w tysiącach papierosów.

W Krakowie przy stężeniu b[a]p – 8,3 ng/m3, podczas 4 godzin spędzonych na „świeżym” powietrzu w ciągu dnia, wdychamy 152 ng b[a]p, co odpowiada równowartości benzo[a]pirenu zawartej w 10,2 papierosów. Tygodniowo wypalilibyśmy 71,7 papierosa, a rocznie 3 740,9 papierosów!

Kraków od lat boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Dopuszczalne normy dla pyłu zawieszonego (PM10, PM2,5) czy benzo[a]pirenu, są przekraczane notorycznie i to często kilkukrotnie. Oszacowano, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym przedwcześnie umiera około 400 mieszkańców Krakowa. Przyczyną kumulowania się zanieczyszczeń w mieście jest jego niekorzystne położenie w niecce, zabudowanie kanałów przewietrzania miasta oraz duża liczba dni bezwietrznych.

Stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu w Krakowie należą do jednych z najwyższych w Polsce i nawet ośmiokrotnie przekraczają dozwoloną roczną normę. Głównym źródłem tej substancji jest spalanie paliw stałych w niskiej temperaturze – a więc węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych. Mniej niż 10% mieszkańców Krakowa korzysta z pieców na paliwa stałe.

W grudniu 2012, w miesiącu kiedy powstał Krakowski Alarm Smogowy, mieszkańcy Kurdwanowa jedynie przez trzy dni oddychali bezpiecznym powietrzem (przy Alejach był to tylko jeden taki dzień). Norma określona w prawem dla stężenia 24-godzinnego PM10 to 50 µg/m3 – w Krakowie to niestety rzadkość. Według WHO przy stężeniu na poziomie 150 µg/m3umieralność w krótkim okresie czasu wzrasta o 5%.

Przejdź do kalkulatora tutaj.

Źródło: Krakowski Alarm Smogowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.