Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Środki czystości przyczyną złej jakości powietrza?

Środki czystości przyczyną złej jakości powietrza?

Od dawna znamy przyczynę złego stanu powietrza na terenie dużych metropolii. Zanieczyszczenie w głównej mierze pochodzi z nieekologicznych systemów grzewczych, samochodów i przemysłu. Jak się jednak okazuje jego istotnym źródłem są również środki chemiczne używane na co dzień w gospodarstwach domowych.

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Colorado, którzy uważają, że produkty czyszczące stanowią bardzo duże źródło zanieczyszczenia. Najbardziej przyczyniają się do tego farby, perfumy, spraye, a także inne syntetyki.

Naukowcy w Stanach Zjednoczonych przyjrzeli się poziomowi syntetycznych, lotnych związków organicznych na terenie Los Angeles. Wnioski były bardzo zaskakujące. Okazało się, że prawie połowa zanieczyszczeń pochodziła z domowych środków czystości oraz innych produktów chemicznych, a pozostała część w przeważającej większości z rur wydechowych samochodów napędzanych konwencjonalnie.

Związki chemiczne uwzględnione w wynikach badań są istotnym elementem przyczyniającym się do zanieczyszczenia powietrza, ponieważ przenikają do atmosfery i reagują z innymi chemikaliami. W ten sposób dochodzi do wytworzenia szkodliwego ozonu lub drobnego pyłu zawieszonego znanego jako PM 2,5.

Ozon w warstwie przygruntowej może wywoływać zwężenie dróg oddechowych, a drobne cząstki w powietrzu mogą być przyczyną chorób serca i płuc.

Wnioski sprecyzowane przez amerykańskich uczonych odnoszą się do sytuacji panującej na terenie Stanów Zjednoczonych. Trochę inaczej przedstawiają się wyniki dotyczące Europy, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest spowodowane w głównej mierze emisjami z pojazdów z silnikiem diesla.

Autor badań Joost de Gouw z Uniwersytetu Colorado powiedział: „Ilość lotnych związków organicznych uwalnianych z produktów gospodarstwa domowego i tych przemysłowych jest dwa do trzech razy wyższa, niż wynika to z oficjalnych szacunków. Wynik jest zaskakujący, ponieważ tylko około 5% ropy naftowej jest przetworzona w chemikalia, które następnie zostaną użyte do produktów konsumpcyjnych. Aż 95% ropy naftowej zostaje przetworzona w paliwo.”

De Gouw postuluje, aby ​​lotne związki organiczne pochodzące z produktów gospodarstwa domowego były częściej uwzględniane w polityce dotyczącej emisji. Podobnego zdania jest David Green, który zajmuje się badaniem zanieczyszczenia powietrza w King’s College London:  „Organiczne aerozole w znacznym stopniu przyczyniają się do koncentracji PM 2.5 w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.”

Foto: Flickr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.