Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Stary kontener wykorzystany do budowy budki na parkingu

Stary kontener wykorzystany do budowy budki na parkingu

W Columbus w stanie Ohio w USA stanęła najdziwniejsza budka parkingowa na świecie. Za tym projektem stoi biuro JBAD Architects, które wykorzystało stary kontener spedycyjny do budowy wysokiej na ponad 12 metrów wieży. Pełni ona rolę budki parkingowej na strzeżonym parkingu w środku miasta.

Wysoka, czerwona konstrukcja kontrastuje mocno z otoczeniem. Budka jest na tyle charakterystyczna, że zaczęła być rozpoznawalnym budynkiem w mieście. Zaprojektowana jest tak, aby mogły znaleźć się w niej nie tylko budka strażnika parkingowego, ale także inne punkty usługowe.

Projekt z założenia miał się wyróżniać i przyciągać uwagę. Wieża pomalowana została na czerwono, a dodatkowo w nocy jest podświetlana, dzięki czemu rzuca się w oczy w dziennej i nocnej panoramie miasta.

„Budka strażnika jest nową wieżą w panoramie miasta, jednak zbudowaną w skali. Jej proporcje i monolityczna natura nawiązują do brył biurowców, które ją otaczają”, podają architekci.

Budka parkingowa została wykonana ze złomowanego kontenera spedycyjnego. Z tych struktur buduje się czasami domy, ale taki sposób wykorzystania jest zupełnie nowatorski. Jako część renowacji kontenera architekci zdecydowali odmalować się go na kolor żywej czerwieni i podświetlić, dzięki czemu wieża widoczna jest z daleka i przyciąga wzrok wszystkich dookoła. Do budki dodane zostały poliwęglanowe drzwi garażowe jako wejście na środka. Gdy są otwarte, pełnią rolę zadaszenia.

Miejsce dla strażnika parkingowego znajduje się na samym dole budki. Dodano do niej przeszklenia, co umożliwia mu obserwację całego terenu parkingu. Strażnica zajmuje jedynie dwie trzecie całej powierzchni. Pozostała część jest obecnie pusta, ale projektanci chcą, aby znalazł się tam jakiś punkt usługowy, np. budka z jedzeniem lub kawą albo magazyn dla rowerów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.