Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Strażnicy w parku Wirunga zabici przez kłusowników

Strażnicy w parku Wirunga zabici przez kłusowników

Jeszcze niedawno myślano, że goryle górskie wyginą. Jednak duże zaangażowanie i poświęcenie umożliwiło ich przetrwanie. Nie wszystkich jednak cieszy ten fakt.

Park Wirunga

Park Narodowy Wirunga to jedno z zaledwie dwóch miejsc (poza Parkiem Narodowym w Ugandzie), gdzie można znaleźć goryle górskie. Oprócz tych zwierząt, żyje tam również wiele innych zagrożonych gatunków. Fauna i flora jest unikatowa i stanowi światowe dziedzictwo UNESCO.

Kłusownicy

Niestety, największym zagrożeniem dla rzadkich okazów są kłusownicy, którzy polują na nie dla zysku. Gra jest warta świeczki. Na czarnym rynku można zarobić kilka tysięcy dolarów na przykład za kieł nosorożca. A to kwota umożliwiająca utrzymanie się w Afryce blisko przez rok.

Prawdziwi bohaterowie

Dlatego praca strażnika parku jest nie tylko wymagająca fizycznie, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczna. Spotykają się oni z groźbami, są porywani, bici. Często również tracą życie z rąk przestępców. W przeciągu dekady śmierć poniosło aż dwustu strażników.

Kolejny atak

Tym razem ofiarą kłusowników zostało sześciu młodych mężczyzn zaatakowanych w środku nocy. I z pewnością nie będzie to ostatni atak. Wirunga to miejsce, gdzie ogromne interesy ludzkie splatają się z losem zwierząt. Czasem tak mocno, że trudno je rozdzielić. O skomplikowanej sytuacji tego miejsca powstał film „Virunga”, który wyprodukował Leonardo DiCaprio.

Leonardo Dicaprio 

To właśnie ten wybitny aktor stworzył fundację walczącą w służbie środowiska. Jedną z najważniejszych działalności jest właśnie ochrona i wspomaganie finansowe afrykańskiego parku.

Jest to ważne przede wszystkim teraz, kiedy z powodu pandemii COVID-19, teren został zamknięty dla turystów. Park stracił jedno z ważnych źródeł dochodu.

Jeśli Ty chcesz wesprzeć park, możesz to zrobić wpłacając pieniądze na międzynarodową zbiórkę. W ten sposób okażesz szacunek bohaterom, którzy zginęli, by chronić bezbronne zwierzęta.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.