Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Studenci z Politechniki Poznańskiej wśród zwycięzców konkursu NASA!

Studenci z Politechniki Poznańskiej wśród zwycięzców konkursu NASA!

Studenci z Politechniki Poznańskiej znaleźli się wśród zwycięzców NASA Space Apps Challenge. Ich dzieło to program, który z miesięcznym wyprzedzeniem i trafnością sięgającą 92% przewiduje, gdzie na Ziemi wystąpią zakwity sinic.

Sinice powodują nie tylko mętnienie wody i charakterystyczne kożuchy, ale także stanowią niebezpieczeństwo dla żywych organizmów, m.in. poprzez obniżanie zawartości tlenu.

Najskuteczniejszy algorytm do przewidywania zakwitów sinic

NASA Space Apps Challenge to międzynarodowy „maraton pomysłów” Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (NASA). Agencja udostępnia uczestnikom dane, z których w ciągu 48 godzin muszą stworzyć projekt do wybranego zadania (dotyczącego przestrzeni kosmicznej lub ochrony Ziemi).

Studenci Politechniki Poznańskiej w składzie Maciej Czyżewski, Kamil Piechowiak i Daniel Nowak napisali program komputerowy, który potrafi na miesiąc przed „przewidzieć” rozkwity sinic. Trafność oscyluje w granicach 92%, co jest najlepszym spośród dotychczasowych wyników. Algorytm został stworzony na podstawie danych z programu NASA MODIS-Aqua. W praktyce, satelity okrążają Ziemię raz lub dwa razy dziennie i mierzą widmo światła (tym samym sprawdzając stężenie chlorofilu w poszczególnych częściach oceanu).

Polski skład otrzymał tytuł światowego zwycięzcy w kategorii „Best use of science” (najlepsze wykorzystanie metody naukowej).

źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.