Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Superdrewno już niebawem zastąpi stal?

Minister Szyszko chce spalać polskie lasy

Superdrewno już niebawem zastąpi stal?

Na całym świecie trwa wyścig związany z opracowaniem i stworzeniem innowacji mogących realnie poprawić warunki życia ludzkiego, ograniczając przy tym nadmierne koszty oraz degradację środowiska naturalnego. Tego typu rozwiązania są szczególnie dobrze widziane i wyczekiwane w takich branżach, jak np. budownictwo, ponieważ poza poprawą komfortu życia często niosą ze sobą także spore ułatwienia i oszczędności.

Przykładów tego typu działań jest mnóstwo; można do nich zaliczyć np. ideę pasywnych domów, a także całą gałąź gospodarki opartą na odnawialnych źródłach energii.

W pracach nad innowacyjnymi rozwiązaniami nie ustają naukowcy; dokonywane przez nich odkrycia oraz kolejne wynalazki dają realne podstawy do tego, by sądzić, że przełom w tej branży już dawno się rozpoczął i trwa w najlepsze. Optymistyczne spoglądanie w przyszłość wspierają także nowe doniesienia medialne, które ochoczo wyławiają wszelkie nowinki techniczne. Jedną z nich jest nowy materiał, jaki stworzono na jednym z amerykańskich uniwersytetów.

Zespół naukowców z amerykańskiego University of Maryland (UMD), dowodzony przez profesora Liangbing Hu, upublicznił wyniki obiecującego eksperymentu. Inżynierowie pracowali bowiem nad takim zwiększeniem parametrów drewna, aby uczynić ten materiał bardziej wytrzymałym. W tym celu częściowo usunęli warstwę ligniny z drewna, by tym samym je zagęścić. Usunięcie ligniny – jednego z najważniejszych elementów drewna – zmieniło jego parametry wytrzymałościowe; dzięki temu drewno stało się bardziej zbite i twardsze. Przeprowadzone przez inżynierów testy balistyczne dowiodły także, że zmodyfikowane drewno jest w stanie zatrzymać w sobie pocisk, podczas gdy zwykłe drewno zostaje w takiej próbie przestrzelone na wylot.

Co ciekawe, wprowadzona modyfikacja nie tylko zwiększyła wytrzymałość nowo powstałego materiału, ale sprawiła również, że stał się on niemal sześciokrotnie lżejszy od swojego zwykłego poprzednika.

– Ten nowy sposób obróbki drewna sprawia, że jest ono 12 razy mocniejsze od naturalnego drewna i 10 razy twardsze. Jest ono tak wytrzymałe i trwałe, że może być konkurentem dla stali lub nawet stopów tytanu, porównywalne jest z włóknem węglowym, ale znacznie tańsze –powiedział kierownik grupy badaczy, profesor Liangbing Hu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.