Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. QUIZ o bocianach

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. QUIZ o bocianach

Głównym celem Światowego Dnia Ptaków Wędrownych jest promowanie wiedzy o ptakach migrujących – zwłaszcza tych zagrożonych wyginięciem. Z tej okazji chcemy przybliżyć sylwetkę najpopularniejszego w Polsce ptaka wędrownego, jakim niewątpliwie jest bocian biały. Swoją wiedzę o tym niekwestionowanym królu polskiej strzech możecie sprawdzić – jak zawsze – w specjalnie przygotowanym przez nas quizie.

powered by Typeform

O tym, że boćki na zimę odlatują do ciepłych krajów, wie każde dziecko. Badania migracji tych wyjątkowych ptaków pozwoliły ustalić zarówno same rejony ich zimowania w Afryce, jak i  trasy ich wędrówek. Dzięki metodzie obrączkowania naukowcom udało się ustalić dwie główne ścieżki migracyjne: zachodnią – omijającą Morze Śródziemne od zachodu przez Gibraltar, oraz wschodnią – omijającą Morze Śródziemne od wschodu przez Bosfor. Niezależnie od wybranej trasy, bociani lot do Afryki zajmuje około 57 dni.

Polskie bociany migrują wschodnia trasą przez Cieśninę Bosfor, Izrael do wschodniej i środkowej Afryki, najdalej zimując w południowych rejonach RPA. Unikają przelotów nad Morzem Śródziemnym, gdyż te najczęściej kończą się dla nich utopieniem. W czasie wędrówki ptak wykorzystuje wyłącznie ciepłe prądy powietrzne, a wysiłek energetyczny, jaki ponosi w tym czasie, jest zbliżony do tego, gdy stoi na gnieździe. 

W Polsce jest coraz mniej bocianów   

Przez lata Polska była państwem, w którym żyło najwięcej bocianów w Europie.  Niestety ich liczba w naszym kraju spada. Liczenie tych ptaków zorganizowane w 2004 roku przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” wykazało w naszym kraju 52 tysiące par lęgowych. Wstępne wyniki badań prowadzonych dziesięć lat później przez Grupę Badawczą Bociana Białego wraz z wieloma polskimi organizacjami pozarządowymi dowodzą, że od tego czasu liczba par bociana spadła i wynosi około 45 tysięcy par. Tym samym Polska straciła pozycję lidera na rzecz Hiszpanii, w której zamieszkuje ich obecnie 48 tysięcy.

Zdaniem ornitologów, spadek populacji bocianów białych w Polsce wynika przede wszystkim ze zmian w rolnictwie – likwidacji łąk i terenów podmokłych, a w efekcie ubytku żerowisk, które pozwoliłyby ptakom na zdobycie pokarmu potrzebnego do wykarmienia piskląt. W efekcie bociany obecnie chętniej migrują do Hiszpanii i Portugalii, gdzie od kilku lat rozprzestrzenia się rak amerykański, który stał się dla bocianów prawdziwym przysmakiem.

Źródła: fakt.pl, bocianopedia.pl, wiadomosci.wp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.