Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Święta rekordowe dla OZE nie tylko w Polsce

rekordowe OZE

Święta rekordowe dla OZE nie tylko w Polsce

Okres świąteczny był rekordowy nie tylko dla polskiej zielonej energetyki. Wiatraki w Wielkiej Brytanii także pracowały z rekordową mocą, dzięki czemu około 40% energii elektrycznej zużywanej na Wyspach pochodziło z źródeł odnawialnych.

To nie pierwszy świąteczny rekord w tym kraju. W 2015 roku 25% energii w święta produkowane było z OZE, a 12% w 2012 roku. Jak komentuje Andy Koss, szef grupy Drax Power: te świąteczne wartości odsetku OZE (w miksie energetycznym) świadczą dobitnie o tym, jak zmienia się brytyjski system energetyczny. OZE stają się coraz ważniejszym źródłem energii wraz z odsuwaniem się od energetyki węglowej.

Jak informuje raport opracowany przez Electric Insights, około 75% energii wyprodukowanej przez OZE w te święta pochodziło z turbin wiatrowych. Jak komentuje Drax, tylko jego firma dostarcza około 20% energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii.

Wilka Brytania jest obecnie na etapie zamykania elektrowni węglowych lub konwersji ich kotłów na opalane biomasą. Rok 2016 był znamienny dla tego procesu, ponieważ więcej energii wyprodukowano z OZE niż z węgla. Jak donoszą analitycy w skali roku około 11,5% energii elektrycznej wygenerowane zostało z wiatru. Dla porównania odsetek energii węglowej w miksie elektrycznym wyniósł 9,2% (rok wcześniej było to jeszcze 22,6%). Carbon Brief – firma zajmująca się analityką w zakresie klimatu i energetyki – opisała te statystyki jako „kamień milowy” – to najniższy odsetek energetyki węglowej w miksie elektrycznym od 80 lat.

Przez ostatnie 12 miesięcy mogliśmy obserwować jak zmienia się system energetyczny w UK. Do scentralizowanych elektrowni dołączają tysiące niewielkich instalacji, zwłaszcza OZE –komentował Simon Evans z Carbon Brief.

Jak planuje rząd brytyjski do 2025 roku w całym kraju mają zostać zamknięte bądź zmodernizowane wszystkie elektrownie węglowe. Już teraz wiele dni w roku istniejące bloki węglowe w ogóle nie pracują – nie są potrzebne, ponieważ wzrastająca moc zainstalowanych OZE w zupełności wystarcza, wraz z elektrowniami atomowymi i gazowymi, do zasilenia całego kraju.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.