Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Szansa na Sprawiedliwą Transformację dla Małopolski

poland

Szansa na Sprawiedliwą Transformację dla Małopolski

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Orlen Południe będą ubiegać się o dofinansowanie dla województwa na rzecz sprawiedliwej transformacji i ochrony środowiska. Powinno oznaczać to dla Małopolski dużą szansę na zwrot ku źródłom energii odnawialnej i obranie ekologicznej perspektywy.

3,5 miliarda euro dofinansowania

Środki, które UE przeznaczyła na zrównoważony rozwój i sprawiedliwą transformację w Polsce, wynoszą 3,5 miliarda euro. Z tego powodu, Orlen Południe i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zajmą się przygotowaniem pilotażowych projektów. Współpraca podmiotów będzie odbywać się w ramach unijnej Platformy Regionów Węglowych w Transformacji oraz realizacji projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

Suma, którą przeznaczyła Unia Europejska, może znacznie wzmocnić i przyspieszyć przemianę województwa w miejsce czystsze i bardziej przyjazne, dzięki ekologicznym rozwiązaniom. Marszałek Województwa małopolskiego Witold Kozłowski twierdzi, że środki unijne wzmocnią potencjał ekonomiczny regionu, umożliwią stworzenie nowych miejsc pracy i złagodzą skutki zawirowań, wywołanych kryzysem gospodarczym. Mieszkańcy wierzą, że Kraków i jego okolice nie będą już zajmować najwyżej pozycji w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Polski.

Czy to będzie owocna współpraca?

Małopolskę wymienia się wśród innych 6 województw, które będą ubiegać się o wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wicemarszałek Tomasz Urynowicz zakłada, że współpraca z Orlenem, która zakłada wspólne działania do 2030 roku, przyczyni się do nowoczesnej i ekologicznej przemiany Małopolski:

We współpracy z ORLEN Południe upatrujemy ogromnej szansy do dobrego przygotowania się do procesu transformacji. ORLEN Południe posiada właściwe kompetencje, niezbędne do opracowania innowacyjnych projektów pilotażowych w ramach programu i poprzez realizowane inwestycje przyczynia się do rozwoju regionu – podał po oficjalnym spotkaniu z Orlenem, Wicemarszałek Tomasz Urynowicz, pełnomocnik Zarządu Województwa małopolskiego ds. Sprawiedliwej Transformacji.

Wspólne plany mają przyczynić się do zwiększenia tempa transformacji regionów węglowych w bardziej przyjazne środowisku miejsca. Na razie proces ten przebiega w Małopolsce wolno, a w innych regionach, np. na Śląsku, sytuacja jest dużo gorsza.

Zielony wodór, biometan i inne inwestycje

Obecnie Orlen Południe rozwija technologie wodorowe, a rafineria w Trzebini ma zacząć produkować zielony wodór jeszcze w tym roku. Równolegle ma rozpocząć się produkcja zielonego glikolu propylenowego. To pierwszy taki zakład w kraju oraz największa tego typu instalacja w Europie. W mieście powstaje też instalacja do produkcji kwasu mlekowego, wykorzystująca w procesie funkcje mikroorganizmów. Spółka rozpoczęła także program biogazowy, zakładający budowę sieci własnych biometanowni.

Rozwijanie naszego portfolio bioproduktów, paliwa przyszłości, zeroemisyjna energetyka czy efektywność produkcji – to podstawowe założenia transformacji spółki. W ten kierunek rozwoju doskonale wpisuje się produkcja paliwa wodorowego. W ORLEN Południe przecieramy w tym obszarze szlaki zarówno dla Grupy ORLEN, jak i dla całego krajukomentował Marcin Rej, Prezes Zarządu ORLEN Południe.

W styczniu 2020 r. województwo dołączyło do Platformy Regionów Węglowych w Transformacji. Dziś dzięki staraniom Samorządu Województwa, Małopolska wymieniana jest jako jedno z sześciu polskich regionów węglowych, które będą mogą ubiegać się o wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– Dziś ważne jest, aby pozyskać dla Małopolski Zachodniej możliwie jak najwięcej środków z puli Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, które pozwolą na realne inwestycje na tym obszarze. Wierzę, że współpraca z ORLEN Południe również się temu przysłuży – powiedział Wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

źródło: malopolska.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.