Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Szkocja stawia na wodór

wodor

Szkocja stawia na wodór

Jedna trzecia brytyjskich emisji gazów cieplarnianych pochodzi z centralnego ogrzewania. Ciągle ok. 85% gospodarstw domowych korzysta z kotłów gazowych. W walce z globalnym ociepleniem, Szkocja postanowiła zastąpić paliwa kopalne zielonym wodorem. Rząd zamierza wesprzeć sektor wodorowy 100 milionami funtów. 

Wodór głównym źródłem energii w Szkocji

Zgodnie z zapowiedzią rządu, szkocki sektor wodoru w ciągu najbliższych 5 lat otrzyma 100 mln funtów, aby wesprzeć kraj w osiągnięciu neutralności klimatycznej. 

Szkocja zamierza generować 5 GW niskoemisyjnego wodoru do 2030 roku. Pozwoli to na zasilenie 1,8 mln szkockich domów. Jak wynika z badań wpływu gospodarczego, przemysł wodorowy może być wart nawet 25 mld funtów rocznie do 2045 roku. 

– Jesteśmy pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który opublikował Oświadczenie dotyczące polityki wodorowej, wyznaczając sposoby na wykorzystanie ogromnego potencjału Szkocji w tym sektorze – powiedział szkocki minister energii Paul Wheelhouse. 

Nadwyżki energii będą eksportowane

Wodór cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród europejskich i światowych państw, jako trwałe rozwiązanie dla dekarbonizacji gospodarki i kluczowy element transformacji energetycznej. Jak podkreśla Wheelhouse, Szkocja jest gotowa współpracować z innymi nacjami w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej, a 100 mln funtów zostanie przeznaczone na wsparcie dla firm z łańcucha dostaw w przemyśle wodorowym. 

Szkocja posiada wszystkie surowce potrzebne do produkcji taniego wodoru, a także jednych z najlepszych ekspertów w zakresie inżynierii morskiej – stwierdził Wheelhouse. – Dzięki temu Szkocja może wykorzystać w pełni potencjał z energii odnawialnych, poprzez takie technologie jak wiatr, fale i pływy, do produkcji wodoru. 

Czy Szkocja będzie w pełni zużywać wyprodukowaną w ten sposób energię? Jak czytamy na stronie rządu, pojawiają się plany eksportu nadwyżek energii do krajów europejskich o rosnącym popycie na zieloną energię. 

Program pilotażowy w Fife sprawdzi potencjał wodoru

W szkockim hrabstwie Fife w 2022 roku rozpocznie się program pilotażowy. W ponad 300 gospodarstwach domowych zostaną zainstalowane bojlery wodorowe. Przez następne 4 lata, domy będą zasilane darmową, zeroemisyjną energią. 

Jeśli pierwsza faza programu, trwająca do 2026 roku, powiedzie się, obejmie on kolejne 700 gospodarstw. Projekt otrzymał wsparcie finansowe szkockiego rządu w wysokości prawie 7 mln funtów. 

Źródło: gov.scot, theguardian.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.