Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Szwajcarski NeighborHub wygrał w Solarnym Decathlonie w Denver

Szwajcarski NeighborHub wygrał w Solarnym Decathlonie w Denver

Jak niedawno informowaliśmy w Denver odbył się „Solarny Decathlon 2017” – konkurs na super-wydajne domy solarne. Nagradzane były energooszczędne, zielone konstrukcje pasywne, wykorzystujące m.in. systemy fotowoltaiczne. Konkurs wygrał szwajcarski zespół z swoim budynkiem NeighborHub.

Pierwszy raz w historii konkursu, wygraną były pieniądze. Autorzy konstrukcji z pierwszego miejsca otrzymali 300 tysięcy dolarów, z drugiego miejsca 225 tysięcy. Nagroda za zajęcie trzeciego miejsca wyniosła 150 tysięcy, czwartego 125 tysięcy. Domy z miejsc od piątego do jedenastego uhonorowane zostały nagrodą w wysokości 100 tysięcy dolarów.

Pierwsze miejsce zajął projekt NeighborHub. Dom skonstruowany przez zespół ze Szwajcarii nie jest de-facto domem. Zasadniczo ma on pełnić rolę wspólnej przestrzeni w podmiejskim sąsiedztwie.

Budynek został zaprojektowany z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Odwiedzający budynek mogą dowiedzieć się więcej o siedmiu obszarach zrównoważonego rozwoju, jakie autorzy uznali za bardzo istotne: energetyka odnawialna, zarządzanie wodą, zarządzanie odpadami, mobilność, jedzenie, wybór materiałów i bioróżnorodność.

Na drugim miejscu uplasował się reACT, stworzony przez architektów z Uniwersytetu w Maryland. Budynek ten został stworzony z myślą o adaptacji do różnych warunków otaczającego go środowiska.

Twórcy z Maryland uważają, że kluczową dla zrównoważonego rozwoju jest elastyczność budynków i możliwość dostosowania ich do zmieniającego się środowiska reACT jest w pełni samowystarczalny – produkuje czystą energię na własne potrzeby, dostarcza czystej wody jak i umożliwia uprawianie własnego jedzenia. Jednocześnie adaptuje się do przyzwyczajeń jego mieszkańców w bardzo elastyczny sposób.

Trzecie miejsce zajął RISE, stworzony przez zespół z Uniwersytetów Berkeley i Denver. Położyli oni główny nacisk na niedrogie budownictwo ekologiczne.

Budynek ten został zaprojektowany specjalnie dla nieużytków w okolicy Richmond w stanie Kalifornia. Tego rodzaju budynki można w dowolny sposób składać obok siebie, co daje możliwość stworzenia bardzo elastycznej zabudowy. Domy te są prefabrykowane, więc ich montaż jest prosty i niedrogi.

Domy wyposażone są w duże okna oświetlające wnętrze w naturalny sposób. Posiadają systemy fotowoltaiczne, a dzięki skalowalności i przesuwalnym ścianom są bardzo elastyczne i dostosowują się do dowolnego wykorzystania i potrzeb mieszkańców.

Na czwartym miejscu sklasyfikowano dom SILO, stworzony przez projektantów z Uniwersytetu w Missouri. Ten jasny dom łączy w sobie nowoczesne, energooszczędne technologie z klasycznym designem rustykalnego, wiejskiego domku. Mimo zakorzenienia w tradycji, budynek wyposażony jest w system automatycznego sterowania, pozwalający na minimalizację zużycia energii i sterowaniem instalacjami z pomocą smartphona.

Zaprezentowane konstrukcje były bardzo nowatorskie i ciekawe. Kolejny Solarny Decathlon odbyć ma się za dwa lata w 2019 roku. Swoje wsparcie w organizacji konkursu, tak w tym jak i poprzednich latach, zaoferował Amerykański Departament Energii Słonecznej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.