Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Ta odzież wychwytuje CO2 z powietrza i pomaga w uprawie roślin

Ta odzież wychwytuje CO2 z powietrza i pomaga w uprawie roślin

Carbon Looper to odzież, która wychwytuje CO2, a następnie oddaje go roślinom w postaci wartości odżywczych. Innowacyjne ubrania znalazły już testerów – są nim pracownicy jednej ze sztokholmskich restauracji. Pobrany dwutlenek węgla uwalniany jest w szklarni hydroponicznej, skąd pochodzą składniki menu. Jaka marka stoi za tym projektem?  

Niezrównoważona moda jest passe

Wpływ mody na środowisko jest coraz częściej podejmowanym tematem ze względu na jej wysoki ślad ekologiczny. Marki odzieżowe są odpowiedzialne za 10% globalnych emisji gazów cieplarnianych, 79 trylionów litrów zużywanej wody, 20% przemysłowych zanieczyszczeń wody, 92 miliony ton odpadów i 35% zanieczyszczeń oceanów mikroplasitkiem każdego roku. Szczególne miejsce w tym problemie zajmują marki fast fashion, których model opiera się na trzech prostych zasadach – szybko, tanio, dużo

H&M w stronę zrównoważonego rozwoju

H&M to marka fast fashion, która znajduje się w czołówce najpopularniejszych sklepów odzieżowych. Chociaż historia tej marki nie świeci przykładem, gdy mowa o ochronie środowiska i klimatu, ostatnio H&M wyjątkowo skupia się na transformacji, której celem ma być zmiana modelu biznesowego marki na bardziej zrównoważony. 

Chcemy znaleźć nowe rozwiązania, które sprawią, że przemysł odzieżowy stanie się przyjazny planecie. Zmiany muszą wydarzyć się teraz, dlatego skupiamy się na badaniach, aby wprowadzić innowacje w szybkim tempie i pomóc w wypracowaniu przełomowych rozwiązań mówi Christiane Dolva, kierownik ds. startegii w H&M Foundation. 

Nasz program Planet First z HKRITA jest doskonałym przykładem tego, jak inicjujemy zmiany dla całej branży, otwarcie dzieląc się wynikami badań. Nie mamy czasu na to, co tradycyjne i powolne, dlatego nie dążymy do doskonałości, ale do jak najszybszego wyprowadzenia rozwiązań z laboratorium, aby je przetestować i ulepszyć, a także zainspirować innych i pobudzić współpracę, która może ostatecznie doprowadzić do ich spopularyzowania.

Fundacja H&M przekazała na ten program 12 milionów dolarów. Wyjątkowym projektem zrealizowanym w ramach The Planet First, który wyprzedza wszystkie trendy na rynku, jest odzież wychwytująca CO2 z powietrza. 

Odzież, która wychwytuje CO2

Co sprawia, że ubrania mogą wychwytywać dwutlenek węgla z powietrza? Naukowcy Institution of Textiles and Apparel w Hong Kongu (HKRITA), z którymi współpracuje fundacja H&M, odkryli, że połączenie bawełny z konkretną grupą związków organicznych sprawia, że powierzchnia tkaniny może wychwytywać dwutlenek węgla z otaczającego powietrza.

Przechwycone cząsteczki CO2 są potem uwalniane w szklarni, skąd rośliny pobierają je w procesie fotosyntezy. W ciągu jednego dnia ta innowacyjna odzież może pochłonąć ⅓ ilości dwutlenku węgla, którą pochłania dorosłe drzewo. 

Carbon Looper to jeden z serii projektów, nad którym pracowaliśmy, aby sprawdzić czy możemy osiągnąć neutralność węglową w przemyśle tekstylnym, odzieżowym i modowym zdradza Edwin Keh, dyrektor generalny HKRITA

Podano do stołu  

Odzież, która wychwytuje CO2 znalazła już właścicieli – są nią pracownicy restauracji zlokalizowanej w muzeum Fotografiska w Sztokholmie. To wyjątkowe miejsce, które rozwija się z myślą o podnoszeniu świadomości na temat problemów społecznych i środowiskowych. 

Odzież, która wychwytuje CO2 testowana przez Martina Walla, szefa kuchni Fotografiska w Sztokholmie, źródło: H&M Foundation/Daniel Tobar, Fotografiska

Zebrany dwutlenek węgla oddawany jest roślinom uprawianym w hydroponicznej szklarni, które trafiają potem na talerze gości. Restauracja Fotografiska została oznaczona wyróżnieniem Michelin Green Star, które przyznawane jest kuchniom dbającym o zrównoważony rozwój. 

Farma hydroponiczna restauracji Fotografiska w Sztokholmie, źródło: H&M Foundation/Elias Lividikos, Fotografiska

Z roślin robimy gwiazdy programu, wykorzystując wszystkie ich części i niczego nie marnując. Wprowadzamy również myślenie cyrkularne, ze szczególnym naciskiem na kompostowanie, hydroponikę i upcykling – przekształcanie potencjalnych odpadów w coś użytecznego i pięknego mówi Gustaf Sandfridsson, szef kuchni

Źródło: H&M Foundation

Fot. główne: H&M Foundation/Daniel Tobar, Fotografiska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.