Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Tani prąd? Energia wiatrowa obniżyła nasze rachunki o połowę

Tani prąd

Tani prąd? Energia wiatrowa obniżyła nasze rachunki o połowę

Tani prąd w Polsce może zapewnić nam energia wiatrowa. Najnowsze dane pokazują, że gdyby nie energia z lądowej energetyki wiatrowej, nasze rachunki za prąd byłyby drastycznie wyższe. W jaki sposób wiatraki obniżają cenę energii w Polsce i zapewniają nam tani prąd w gniazdku?

Tani prąd z energetyki wiatrowej

Tani prąd zapewniają nam w Polsce wiatraki – wynika z najnowszej analizy przygotowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Instytut Jagielloński. W grudniu 2021 roku średnia cena hurtowa za energię elektryczną kształtowała się na poziomie 823 zł/MWh przy 7GW mocy z wiatru na lądzie. Ostatni miesiąc ubiegłego roku był jednym z najdroższych jeśli chodzi o ceny energii, a mogło być znacznie gorzej. 

Bez produkcji z wiatru cena w grudniu byłaby dwa razy wyższa (1642 zł/MWh), mówią autorzy badania. Oznacza to, że lądowa energetyka wiatrowa pozwoliła obniżyć rachunki Polaków o połowę

Symulacja wpływu energii z wiatru na lądzie na poziom cen energii na rynku spot w Polsce pokazała, sytuację, w której moc wiatru w 2021 roku wyniosłaby 0 GW. Symulowana średnia roczna cena energii na rynku spot byłaby wyższa o ok. 163 zł/MWh. Natomiast jeśli moc z wiatru w systemie uległaby podwojeniu do 14 GW w 2021 roku, symulowana średnia roczna cena energii na rynku spot byłaby niższa nawet o ok. 57 zł/MWh.

Tymczasem prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie pozostawia złudzeń… 

Prąd będzie jeszcze droższy

URE zapowiada, że w przyszłym roku szykują się kolejne podwyżki cen prądu i to nawet o 50%. Dlatego konieczne jest odblokowanie pełnego potencjału lądowej energetyki wiatrowej i nowelizacja tzw. ustawy 10h. 


Większa produkcja energii elektrycznej z farm wiatrowych na lądzie istotnie przyczynia się do obniżenia średnich hurtowych cen energii elektrycznej w Polsce. Wytwarzanie prądu np. ze spalania węgla wiąże się nie tylko z opłatami za emisję CO2, lecz także z rosnącą ceną tego surowca – węgiel jest już ponad 2 razy droższy niż przed rokiem. Energia z wiatru okazuje się po prostu najtańszą alternatywą dostępną na rynku.

źródło: psew.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.