Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Tankowiec na Mauritiusie pękł

Tankowiec na Mauritiusie pękł

Osiadły na mieliźnie w pobliżu Mauritiusa japoński tankowiec pękł. Wypływająca z niego ropa pokryła ok 27 km2 powierzchni wód oceanicznych. Wyciek jest największą katastrofą ekologiczną w tamtym regionie świata.

Japoński tankowiec z ropą

Od niespełna miesiąca japoński tankowiec MV Wakashio znajduje się na wodach wyspiarskiego kraju Mauritius na Oceanie Indyjskim. W wyniku kolizji statku z rafą skalną doszło do wycieku ropy, która skaziła okoliczne środowisko wodne. Około 2 tygodnie trwała akcja opróżniania tankowca, aby więcej surowca nie trafiło do oceanu. 

Pęknięcie tankowca na Mauritiusie

15 sierpnia tankowiec rozpadł się na dwie części. Jak poinformował właściciel statku, Mitsui OSK Lines, do tego momentu udało się wypompować większość – ok. 2,5 tys. ton ropy. Wewnątrz wraku mogło pozostać jej ok. 90 ton. Za wypompowanie ropy z tankowca odpowiedzialna była strona japońska, która wysłała także specjalistów do oszacowania szkód. Pomocy udzieliły również Indie, przekazując 30 ton sprzętu technicznego oraz Francja.

Wyrządzone szkody

Aby zmniejszyć zasięg wycieku, władze Mauritius przeprowadziły akcję wyławiania ropy z wody. Wzięły w niej udział setki mieszkańców wyspy. W niedzielę zakomunikowano, że z wody wyłowiono łącznie 800 ton odpadów olejowych oraz 40 ton odpadów stałych i gruzu, które powstały w wyniku katastrofy. 

Redakcja BBC, powołując się na dane amerykańskiej firmy analitycznej przekazała, że wyciek objął powierzchnię 27 km2. Gdyby nie przeprowadzono akcji oczyszczania wód Mauritiusa, plama ropy byłaby nawet 3 razy większa.

Największa katastrofa ekologiczna na Oceanie Indyjskim

Tragedia jest niezwykle dotkliwa ze względu na unikalne i bogate w życie rafy koralowe, które były wizytówką Mauritiusa. Kilka lat temu stały się obszarem chronionym. 

Rafy koralowe zaczęły się regenerować, a laguna odzyskiwała swoje ogrody koralowemówił były członek parlamentu Mauritiusa Sunil Dowarkasing.Teraz to wszystko może zostać ponownie unicestwione przez wyciek ropy.

źródło: PAP, CBS News

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.