Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Tatrzański Park Narodowy: nie dla Sylwestra pod Wielką Krokwią

Tatrzański Park Narodowy: nie dla Sylwestra pod Wielką Krokwią

Tatrzański Park Narodowy wystosował oficjalny komunikat do TVP odnośnie tegorocznej imprezy sylwestrowej, która ma się odbyć pod Wielką Krokwią. Pod petycją o zmianie miejsca organizacji imprezy w Zakopanem podpisało się już prawie 17 tys. osób. 

Pod koniec października bieżącego roku Telewizja Polska poinformowała, że tegoroczną imprezę sylwestrową planuje zorganizować na Wielkiej Krokwi. Przysparza to włodarzom Tatrzańskiego Parku Narodowego powodów do niepokoju – wyznaczony obszar formalnie znajduje się poza granicami parku, ale w bezpośrednim jego sąsiedztwie, co może negatywnie wpłynąć na tatrzańską przyrodę.

Zagrożenia, jakie niosą ze sobą tego typu imprezy masowe, to przede wszystkim hałas przekraczający dopuszczalne normy, zanieczyszczenie światłem, powodujące zakłócenie naturalnego cyklu dobowego zwierząt oraz utrudniające im orientację w terenie, ogromne ilości śmieci. Musimy pamiętać, że zwierzęta wykazują inną wrażliwość na dźwięki niż ludzie – argumentują władze TPN.

Równia Krupowa nie dość dobra

Do tej pory imprezy sylwestrowe w Zakopanem odbywały się na Równi Krupowej. TVP zabiega o zmianę miejsca, ponieważ Wielka Krokiew dobrze wygląda podczas telewizyjnych transmisji – nawet przy stosunkowo niewielkiej grupie ludzi łatwo jest uzyskać efekt tłumu. Zaniepokojony planem zmian i konsekwencjami, jakie mogą z niego wynikać, Tatrzański Park narodowy wystosował do TVP oficjalny komunikat, w którym m.in. poprosił organizatora o informację, w jaki sposób zamierza wyegzekwować od uczestników imprezy zakaz przechodzenia na teren Parku oraz zakaz używania fajerwerków:

Jako instytucja nie możemy się włączać w społeczne protesty, ale podjęliśmy odpowiednie działania – zwróciliśmy się do organizatorów z prośbą o szczegóły organizacyjne. Jak dotąd Park nie został zaproszony do rozmów, ale liczymy na to, że wszyscy odpowiedzialni za organizację tej imprezy ponownie przyjrzą się sprawie i wezmą pod uwagę nasze stanowisko – podkreślił w komunikacie Tatrzański Park Narodowy.

Sprzeciw przed zmianą miejsca organizacji imprezy wyrażają także ekolodzy, m.in. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Polski Klub Ekologiczny, a także europosłanka Sylwia Spurek. Redakcja „Tygodnika Podhalańskiego” wystosowała petycję o zmianę miejsca organizacji wydarzenia. W dwa dni podpisało ją niemal 17 tys. osób.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.