Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Technologia MWT paneli fotowoltaicznych

Technologia MWT paneli fotowoltaicznych

W ciągu kilku ostatnich lat fotowoltaika jako odnawialne źródło energii zyskała na popularności i mocno rozwinęła się pod kątem technologicznym. Na polskim rynku możemy spotkać zarówno ogniwa polikrystaliczne (niebieskie), jak i monokrystaliczne (czarne). To jednak nie wszystko. Dostępne są równie ogniwa PERC, HIT, HALF CUT oraz jedno z najnowszych rozwiązań – technologia MWT. Czy wyróżniają się panele fotowoltaiczne MWT?

Technologia MWT – alternatywna metoda łączenia płytek krzemowych

MWT jest skrótem od angielskiego wyrażenia Metal Wrap Through (pl. owinięty metalem). Jest to alternatywna forma połączeń między płytkami krzemowymi w ogniwach fotowoltaicznych. Dotychczas stosowano szynowody zbiorcze (zwane też busbarami), które nakłada się bezpośrednio na warstwę krzemu metodą sitodruku typu H. Wizualnie przypominają one linie dzielące ogniwa na prostokątne paski – jakby panele były obudowane dodatkowymi oddzielającymi jest strunami. Tego typu połączenia wiążą się jednak z wystąpieniem zacienienia, ponieważ znajdują się nieco powyżej warstwy krzemowej, a także znacznym poziomem rezystancji szeregowej, przez którą panele przesyłają mniejsze ilości energii. 

Zastosowanie technologii MWT w ogniwach fotowoltaicznych

Technologia MWT polega na przeniesieniu szyn pod ogniwa, gdzie dodatkowo są gęściej rozmieszczone. Na powierzchni widzimy wyłącznie małe, estetyczne kropki pomiędzy płytkami. Takie rozwiązanie może być stosowane zarówno w modułach poli, jak i monokrystalicznych. 

Zastosowanie połączeń między płytkami krzemowymi w technologii MWT skutkuje rzadszym, prawie nikłym wystąpieniem korozji, lepszym odprowadzaniem temperatury z urządzenia, a co najważniejsze – dzięki zagęszczeniu i zaniku efektu zacienienia na powierzchni – o prawie 3 procent większymi rezultatami w produkcji energii w porównaniu z tradycyjnymi zewnętrznymi busbarami. Wykorzystanie MWT w produkcji paneli nie wyklucza zastosowania innych technologii, jak HAK CUT, PERC czy TOPCON – MWT jest w pełni kompatybilna z tymi rozwiązaniami. 

Więcej zalet technologii  MWT

Zastosowanie tego typu połączeń w ogniwach przekłada się na ich ekonomiczny aspekt: nie są dużo droższe w produkcji i zyskują na poprawie parametrów. Ogniwa z technologią MWT wymagają niższych naprężeń mechanicznych, w konsekwencji czego są cieńsze i trwalsze. W porównaniu ze starszymi technologicznie panelami z busbarami, MWT są bardziej ekologiczne – ogniwa nie są łączone przez lutowanie, a specjalną folią przewodzącą. Dzięki temu są łatwiejsze w obróbce recyklingowej. Ponadto technologia ta zwiększa żywotność paneli – w ciągu roku odnotowano ich degradację na poziomie 2 procent. Przekłada się to na gwarancję sprawności paneli na 30 lat.

Jest kilku producentów paneli oraz ogniw fotowoltaicznych, którzy specjalizują się w wykorzystaniu technologii MWT. Jednym z nich jest Sunport. Jako pierwsza firma na świecie osiągnęła produkcję swoich paneli z tym rozwiązaniem, liczoną w gigawatach, co można tłumaczyć nie tylko rozwijającą się popularnością, ale także wysoką jakością produktów.

Cena a wydajność paneli fotowoltaicznych


Konkurencja na rynku paneli fotowoltaicznych jest zawrotna, zarówno ze względu na wyścig technologiczny, jak i cenę regulującą rynek. W Polsce panele polikrystaliczne w porównaniu do monokrystalicznych plasują się jako tańsze dla klienta końcowego, ale jednocześnie mniej wydajne w odniesieniu do mocy na tej samej powierzchni modułu. W zestawieniu ofert należy jednak brać pod uwagę kilka zmiennych, m.in.: wspomnianą wydajność modułu w porównaniu do jego rozmiaru i wagi, gwarancję na sprawność i kwestię degradacji modułów. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.