Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Telemetria pomoże ochronie populacji wilków i rysi

Telemetria pomoże ochronie populacji wilków i rysi

Każdego roku na polskich drogach w zderzeniu z pojazdami życie traci ponad 60 wilków oraz kilka rysi. Aby zmniejszyć te statystyki i ocalić zwierzęta, specjaliści postanowili zastosować specjalne obroże telemetryczne.

Wilki i rysie należą do gatunków ściśle chronionych. Mimo tego każdego roku wiele z nich ponosi śmierć w związku z zagrażającą ich życiu działalnością człowieka. Jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów tych drapieżników są kolizje z samochodami. Według danych opracowanych przez Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” właśnie w ten sposób, rokrocznie na polskich drogach ginie ponad 60 wilków oraz kilka rysi. Należą one do gatunków, które prowadzą skryty tryb życia, przez co ich zwyczaje są trudne do zaobserwowania.

Jak czytamy na portalu naukawpolsce.pap.pl, program poświęcony zapobieganiu śmierci dzikich zwierząt w kolizji z pojazdami jest wynikiem współpracy pomiędzy badaczami z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” wraz z przedstawicielami Roztoczańskiego Parku Narodowego. Działacze wyposażyli w obroże telemetryczne cztery wilki oraz jednego rysia. Obroże posiadają specjalne nadajniki GPS, dzięki którym można określić, jak wyglądają szlaki komunikacyjne tych zwierząt i w których miejscach szczególnie często przekraczają one ruchliwe drogi. 

W trakcie pierwszego roku prowadzenia pomiarów naukowcom udało się zebrać ponad 15,5 tys. lokalizacji tych drapieżników. Pozyskane w ten sposób dane umożliwią poinformowanie zarządców dróg, by w miejscach niebezpiecznych dla zwierząt ustawili specjalne znaki ostrzegawcze lub inne formy służące ograniczeniu prędkości przez kierowców. 

– Uzyskane dane posłużą również do wyznaczania lokalizacji przejść dla zwierząt na drogach szybkiego ruchu. Zgodnie z polskim prawem takie drogi są obowiązkowo grodzone. Odpowiednio umiejscowione i zaprojektowane przejścia są dla wilków i rysi jedyną szansą na pokonanie autostrad i dróg ekspresowychpodkreśla dr hab. Sabina Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, odpowiedzialna za zarządzanie projektem, której wypowiedź przywołał portal naukawpolsce.pap.pl.

Przedstawiciele Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” podkreślają, że pojawią się kolejne raporty z terenów, na których prowadzone są badania pomiarowe z wykorzystaniem telemetrii.  

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.