Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Teleskop Webba zasilany panelami słonecznymi przemierza kosmos. Pokaże granice świata

Teleskop Webba zasilany panelami słonecznymi przemierza kosmos. Pokaże granice świata

25 grudnia 2021 roku największy i najpotężniejszy dotychczas stworzony przez człowieka teleskop został wyniesiony w kosmos. Dzięki zasilaniu panelami słonecznymi zbada początki świata i pierwszych gwiazd, formowanie galaktyk i zmieni sposób, w jaki postrzegamy kosmos.

Teleskop Webba zasilany panelami słonecznymi przemierza kosmos

20-metrowa matryca słoneczna Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba, zapewni całą moc, jakiej potrzebuje urządzenie. Wszystko dzięki zamianie światła słonecznego na energię elektryczną. 

NASA poinformowała, że panele słoneczne zostały pomyślnie rozwinięte w kosmosie, niedługo po starcie teleskopu. Teleskop Webba to najpotężniejsze i zarazem największe stworzone przez człowieka urządzenie tego typu, dlatego panele musiały zostać wyniesione w kosmos złożone jak origami, a następnie rozwinięte niczym akordeon. 

Zobacz, jak teleskop pozyskuje energię ze słońca:

Wytwarzana przez panele moc pomoże obsługiwać podsystemy napędowe i komunikacyjne teleskopu, a także jego instrumenty badawcze. Zwierciadło główne teleskopu składa się z 18 sześciokątnych luster, wykonanych z berylu pokrytego złotem. Koszt produkcji i wyniesienia urządzenia w kosmos wyniósł ponad 10 miliardów dolarów.

Zobacz film, jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym przełomowym urządzeniu:

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wykorzystaniu fotowoltaiki w przestrzeni kosmicznej, zobacz artykuł:

źródło: nasa.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.