Reklama

Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

To urządzenie instaluje farmę fotowoltaiczną w jeden dzień

To urządzenie instaluje farmę fotowoltaiczną w jeden dzień

To urządzenie instaluje farmę fotowoltaiczną w jeden dzień

Australijska firma opracowała niezwykłą technologię, dzięki której instalacja farmy fotowoltaicznej w jeden dzień staje się możliwa. BP właśnie zainwestowało w to rozwiązanie ponad 13 milionów dolarów. Na czym polega ta metoda na błyskawiczny montaż fotowoltaiki?

Urządzenie instaluje farmę fotowoltaiczną w jeden dzień

Technologia australijskiej firmy 5B umożliwia szybką i łatwą instalację paneli fotowoltaicznych. Spółka zamontowała już ponad 60 MW mocy w energetyce słonecznej. Projekty powstają w USA, Ameryce Łacińskiej, Europie i Azji. Do tej pory firma ukończyła już realizację w 100 lokalizacjach na całym świecie.

Ekspansja tego szybkiego do wdrożenia rozwiązania najprawdopodobniej przyspieszy dzięki inwestycji BP Ventures . Środki zostaną przeznaczone głównie na badania i rozwój. 5B zamknęło tym samym rundę finansowania o wartości 55 milionów dolarów australijskich (146, 6 mln zł). Czy gra warta jest świeczki?

Szybki montaż fotowoltaiki

Technologia 5B Maverick umożliwia transport maksymalnie 90 paneli słonecznych zamontowanych na specjalnie zaprojektowanych ramach. W tym roku rozwiązanie to posłużyło m.in. do zainstalowania modułów o mocy 1,1 MW – pokrywających odpowiednik boiska do piłki nożnej – w ciągu jednego dnia. Przy montażu na pustyni Atakama w Chile uczestniczył zaledwie 10-osobowy zespół.

Zastrzyk kapitałowy z BP Ventures wesprze międzynarodową ekspansję 5B i plany utworzenia centrum produkcyjnego i montażowego w Ameryce Północnej. 

Innowacyjna technologia słoneczna 5B może zapewnić tanie i szybkie wytwarzanie energii, pomagając sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Transakcja ta jest fantastycznym przykładem inwestycji bp w biznes, który będzie wspierał nasz motor wzrostu w zakresie transformacji energetyki odnawialnej. Jest to kolejny element naszej krajowej strategii wieloenergetycznej, która będzie wspierać dekarbonizację energii w Australii – powiedział Johnathan Stone, dyrektor w BP Ventures.

 Jakie zalety przynosi to rozwiązanie? 

  • Skrócony czas montażu, mniej ciężkiego sprzętu, mniej pracy przy instalacji skutkuje znaczną poprawą bezpieczeństwa, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi jednoosiowymi trackerami.
  • Wydajność montażu, wdrażania i logistyki może skutkować niższym kosztem energii w porównaniu z tradycyjnymi jednoosiowymi trackerami słonecznymi.
  • Instalacja jest wstępnie okablowana i skonfigurowana.
  • Niższe koszty prac budowlanych.
  • Brak korytarzy, brak ruchomych części i minimalne odstępy dają w efekcie wydajność energetyczną porównywalną do montowanych na stałe trackerów na znacznie mniejszej powierzchni.

Bloki 5B Maverick są wstępnie montowane i okablowane w fabryce, a następnie pakowane pionowo, dzięki czemu cztery bloki można zmieścić w standardowym kontenerze transportowym o łącznej wadze poniżej 6 ton. Po dotarciu na miejsce bloki 5B Mavericks można łatwo rozładować przy minimalnej penetracji gruntu i bez potrzeby wykonywania wykopów kablowych lub prac naziemnych.

Komplementarna z rozwiązaniem 5B mogłaby okazać się technologia Terra Box, czyli błyskawiczna produkcja paneli prosto z piasku zalegającego na pustyni. 

Terra Box

Maana Electric wykorzystuje technologie opracowane dla przemysłu kosmicznego, aby zrewolucjonizować sposób produkcji paneli słonecznych. Firma z Luksemburga twierdzi, że ich maszyna zamienia piasek w panele słoneczne ograniczając koszty produkcji i transportu.

TerraBox Maana Electric to w pełni zautomatyzowana fabryka zdolna do produkcji paneli słonecznych przy użyciu wyłącznie piasku i energii elektrycznej. Urządzenie mieści się w kontenerach transportowych, dzięki czemu maszyna może być transportowana na pustynie na całym świecie. Piasek wchodzi, wychodzą panele słoneczne. 

Jeśli połączymy błyskawiczną produkcję paneli bezpośrednio na miejscu montaż z równie szybkim montażem, w efekcie otrzymujemy, przynajmniej w teorii, niemalże idealne rozwiązanie.

Źródło: BP, 5b.co, zdjęcia: 5b.co

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.